Live
Sledujte NAŽIVO: Smer-SD o vyzbieraných podpisoch za vypísanie referenda
Sledujte tu
12. 11. 2018 19:27 | BRATISLAVA/TV Markíza

Víťazmi volieb sú nezávislí, ich postoje sú často nejasné

No vo veľkých mestách však budú kľúčom k normálnemu fungovaniu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Víťazmi volieb sú nezávislí. Nielen medzi starostami, ale aj poslancami v zastupiteľstve je najviac takých, ktorí minimálne na papieri nepatria k žiadnej strane. Ich postoje sú často nejasné, vo veľkých mestách však budú kľúčom k normálnemu fungovaniu.

Kým pri výsledkoch komunálnych volieb sa vo veľkom analyzujú najmä počty starostov, poslanci v zastupiteľstve sú v úzadí. Pritom práve v ich rukách je veľká moc. Bez ich podpory si primátor či starosta môže akurát tak dosadiť na úrad svojich ľudí .

Pri pohľade na čísla má najviac poslancov SMER, nasleduje mimoparlamentné KDH a tretí najväčší zisk zaznamenala SNS. Jasnú prevahu však majú nezávislí kandidáti, z viac ako 20-tisíc zvolených poslancov si až tretina nepíše za svoje meno žiadnu stranu.

Nezávislí poslanci jednoznačne dominujú takmer vo všetkých krajských mestách. Pozrime sa teda na to, s akou podporou budú ďalšie štyri roky fungovať primátori.

V Bratislave sa Matúš Vallo bude môcť s istotou oprieť asi o štvrtinu zastupiteľstva, ktorá kandidovala v rámci jeho Teamu Vallo. Podobne je to aj v Nitre, Marek Hattas si so sebou prináša tretinu zo všetkých poslancov.

Richard Rybníček.
Richard Rybníček. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
 

Ako nezávislý kandidoval v Trenčíne Richard Rybníček, kto z poslancov ho bude podporovať je otázne. Rovnako ako v Žiline, kde Peter Fiabáne bol síce nezávislý, ale podporovala ho široká pravicová koalícia, ktorá však získala len zlomok zo všetkých poslancov.

Podľa čísel čakajú náročné rokovania aj Banskú Bystricu. Ján Nosko kandidoval ako nezávislý s podporou SMERu a SNS. Obe strany však získali dokopy len štvrtinu zastupiteľstva. Nosko však verí, že to bude fungovať.

Výrazne lepšie to vyzerá s primátormi na východe. Pravicová koalícia, ktorá podporovala Andreu Turčanovú, má v Prešove takmer polovicu zastupiteľstva. Rovnako tak sa už teraz o necelú polovicu zastupiteľstva môže opierať kandidát pravice v Košiciach Jaroslav Polaček. V druhom najväčšom meste to však ešte môže byť zamotané.

Peter Bročka - primátor Trnavy.
Peter Bročka - primátor Trnavy. Foto: TV Markíza
 

Väčšinu primátorov krajských miest teda čakajú náročné rokovania a presviedčanie nezávislých, aby sa priklonili na ich stranu. Jediný, kto sa môže po voľbách okamžite pustiť do napĺňania sľubov je Trnavčan Peter Bročka, z 31-členného zastupiteľstva je z jeho klubu Za lepšiu Trnavu až 24 poslancov.

Pozrite si reportáž  Martina Petra, ktorý zloženie mestských parlamentov rozobral s politológom Danielom Klimovským.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce