16. 11. 2018 12:41 | BRATISLAVA/TASR

Prieskum Focusu posiela do parlamentu aj Progresívne Slovensko a SPOLU

Pohoršil si Smer, SNS aj SaS.

Progresívne Slovensko mieri do parlamentu.
Progresívne Slovensko mieri do parlamentu. Foto: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Najsilnejšia koaličná strana Smer-SD by aj v novembri vyhrala parlamentné voľby a mali by 34 mandátov. Do parlamentu by ju posunulo 20,9 percenta ľudí. 

Druhí by skončili liberáli SaS s 12 percentami, čo by znamenalo 20 kresiel pred ĽSNS, ktorú by volilo 9,8 percenta opýtaných. Kotlebovci by mali v parlamente 16 mandátov.

Do parlamentu by sa s 9,5 percentami a 16 kreslami dostalo hnutie OĽaNO - NOVA, Sme rodina s ôsmimi percentami, ako aj Dankova SNS.

KDH skončilo s 7,7 percentami, Most-Híd s necelými 6 percentami.

Poslednými dvomi politickými subjektmi, ktoré by svojimi hlasmi ľudia posunuli do parlamentu, sú Progresívne Slovensko s 5,3 a SPOLU - Občianska demokracia s 5 percentami. Obe s 8 mandátmi.

Volebné preferencie.
Volebné preferencie. Foto: agentúra FOCUS
 

Prieskum Medianu

Prieskum robila aj agentúra Median SK. Z neho vyplýva, že ak by boli voľby v októbri vyhral by ich Smer-SD so ziskom 26 percent. Druhá by skončila SaS, ktorú by volilo 14,7 percenta opýtaných a tretie OĽaNO s 9,9 percenta hlasov. 

Štvrtá by skončila SNS, ktorej by hlas odovzdalo 8,8 percenta opýtaných, piate hnutie Sme rodina so ziskom 8,1 percenta, šieste KDH (7,3 percenta). Poslednou stranou, ktorá by sa dostala do parlamentu, by podľa prieskumu bola ĽSNS (7,2 percenta).

SMK (4,8 percenta), Spolu-občianska demokracia (4,8 percenta), Most-Híd (4,5 percenta), Progresívne Slovensko (2,1 percenta) by zostali mimo snemovne. Inú stranu by volili dve percentá opýtaných.

Účasť v hypotetických voľbách do Národnej rady SR avizuje podľa prieskumu 58 percent respondentov.

Prieskum robila spoločnosť Median SK bez zadávateľa na reprezentatívnej vzorke 970 respondentov v čase od 2. októbra do 3. novembra. Väčšinu dát zbierala metódou osobných rozhovorov, časť dát získala tak, že respondenti samostatne vyplnili webdotazník. 

Októbrový prieskum.
Októbrový prieskum. Foto: agentúra Median
 

Prieskum AKO po komunálnech voľbách

Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici novembra, so ziskom 23,9 percenta hlasov by v nich zvíťazila strana Smer-SD. Na druhej priečke by skončila SaS (16,1 percenta) a na tretej Sme rodina (10,4 percenta). Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry AKO, ktorý sa uskutočnil v dňoch 13. až 15. novembra na vzorke 1000 respondentov formou telefonického dopytovania.

Do NR SR by sa dostali aj SNS (9,2 percenta), OĽaNO (8,1 percenta), ĽSNS (7,8 percenta), Most-Híd (6,1 percenta), KDH (5,9 percenta) a Progresívne Slovensko (päť percent).

Ak by voľby dopadli takto, Smer-SD by v 150-člennom parlamente obsadil 39 kresiel, SaS 26, Sme rodina 17, SNS 15, OĽaNO a ĽSNS po 13, Most-Híd 10, KDH deväť a Progresívne Slovensko osem kresiel.

Pred bránami parlamentu by ostali strany Spolu (4,2 percenta), SMK (3,2 percenta) aj KSS (0,1 percenta).

Otázka pre respondentov znela: "Ak by sa teraz konali voľby do NR SR (parlamentu), ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí." Z opýtaných 7,9 percenta deklarovalo, že by určite nešlo voliť, 17,1 percenta nevedelo, koho by teraz volili a 0,9 percenta opýtaných odmietlo prezradiť, koho by volili.

Volebné preferencie.
Volebné preferencie. Foto: Agentúra AKO
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce