16. 11. 2018 16:29 , článok bol aktualizovaný 16. 11. 2018 21:51 | BRATISLAVA/mm

Po Slovensku sa uskutočnili ďalšie protesty Za slušné Slovensko, opäť prišli tisícky ľudí

Pozrite sa, ako prebiehali v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko 16. novembra 2018
Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko 16. novembra 2018 Foto: TASR/Martin Baumann

Do ulíc opäť prišli tisícky ľudí. Zhromaždenia Za Slušné Slovensko sa uskutočnilo v ôsmich slovenských mestách, ale aj v Londýne a Dubline. Na námestiach vystúpili aktivisti a študenti z novembra 1989, taktiež herci, novinári a akademici.

Pozrite si, ako to vyzeralo v Bratislave a v Banskej Bystrici

 

Takto to vyzeralo v Košiciach

 

Takto prebiehal protest v Bratislave

Tisíce ľudí sa v piatok podvečer stretli na Námestí SNP v centre Bratislavy. Zhromaždenie Za slušné Slovensko sa po desiaty raz konalo symbolicky v predvečer výročia Nežnej revolúcie. Dav opakovane skandoval heslá "hanba", "do basy", ale aj "my sme tu zadarmo", či "ďakujeme".

Zhromaždenie trvalo zhruba dve hodiny, na pódiu sa vystriedali organizátori protestov, novinári, vedci, herci, umelci a ďalší.

19.03 - Protest tradične ukončí slovenská hymna, ktorú tentoraz zaspievala ľudová skupina Muzička.

19.01 - Na záver organizátori dali rečnícku otázku, kto platí Za slušné Slovensko? "Ste to vy, lebo za pár dní nám prispeli tisícky ľudí a vyzbieralo sa 80-tisíc eur," odpovedal Šeliga.

18.53 - K mikrofónu sa teraz postavil Martin Strižinec, ktorý štyri roky moderoval politickú reláciu O 5 minút 12 na RTVS. Kritizoval vládu za viaceré opatrenia, ale aj za slová, že nie je alternatíva. "Alternatíva je vždy," odkázal Strižinec.

18.47 - Príhovor majú aj stand up komici, ktorí súčasnú situáciu na Slovensku trefne glosujú.

18.43 - Prichádza verejná výzva, aby Andrej Danko odstúpil z funkcie predsedu NR SR. Dav kričí "odstúpiť!"

18.38 - Po hudobnej prestávke sa k slovu dostali aj vedci a akademici. Hovorí za nich vedec Peter Celec, ktorý hneď na úvod študentom odkazuje, že odpisovať sa nemá! "Odpisovanie je totiž podvod a hanba," povedal.

18.36 - Momentálne hrá rómska kapela Sendrejovci.

18.24 - Na pódium prišli aj zástupcovia mimovládnych organizácií. Hovorí Zuzana Števulová, ktorá kritizuje, že politici spochybňujú činnosť občianskych združení. Podľa nej tieto organizácie rozmýšľajú sami za seba a nikto zo zahraničia im nemusí hovoriť, čo majú robiť.

18.13 - Na protest v Bratislave prišlo niekoľko tisíc ľudí.

Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko 16. novembra 2018
Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko 16. novembra 2018 Foto: TASR/Martin Baumann
 

18.10 - Holcová hovorí, že sa novinári nevzdajú a budú pokračovať v práci Jána Kuciaka a v ďalšej investigatíve. Dodala, že práca novinára nie je ťažká len na Slovensku, ale v Česku, kde prezident Miloš Zeman má viacero neprijateľných výrokov na ich adresu

18.05 - Na pódium sa postavila Pavla Holcová, česká investigatívna novinárka, ktorá spolupracovala aj s Jánom Kuciakom. Za ňou sa združili niekoľkí slovenskí novinári.

18.01 - K slovu sa opäť dostal Juraj Šeliga a Karolína Farská. Tí vyzývajú prezidenta Andreja Kisku, predsedu vlády Petra Pellegriniho a predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, aby zastavili Roberta Fica a Andreja Danka, ktorí nás ťahajú smerom k Maďarsku.

17.55 - Stanke na záver reči zopakoval svoje slová zo začiatku. "Fico, Danko a vám podobní, choďte už dočerta!"

17.53 - Stanke hovorí, že aj nás v 89 volali štence a hovorili o nás, že sme platení zo Západu. Fico to teraz podľa neho nahradil len Sorosom. Podľa Stankeho však toto vyvolá ešte väčší hnev ľudí.

17.50 - K mikrofónu sa postavil Richard Stanke, ktorý na úvod vyzval Roberta Fica, Andreja Danka a im podobných, aby už konečne "odišli dočerta!"

Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko 16. novembra 2018
Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko 16. novembra 2018 Foto: TASR/Martin Baumann
 

17.48 - Táňa Pauhofová hovorí, že nech dajú politici ruky preč od organizátorov protestov, lebo budú mať dočinenie "s nami všetkými".

17.44 - Na pódium prichádzajú herci SND a divadla Astorka. Rečniť bude Táňa Pauhofová a Richard Stanke.

17.41 - "Vaša misia je búrať ploty medzi štátmi a nie sa ohradzovať," odkázal Gál ľuďom s tým, že je veľmi rád, že majú komu ďalej odovzdať štafetu. Z davu sa jednohlasne ozvalo "Ďakujeme!".

17.39 - "Slušnosť je naša zbraň, Slovensko je ňou neporaziteľné a my vytrváme," uzavrel svoj príhovor Peter Zajac. Pred mikrofón sa postavil Fedor Gál.

17.34 - Peter Zajac hovoril o chronológii Novembra 89 ako padala komunistická moc. Premostil tak na protesty Za slušné Slovensko, kedy po jednom z nich odstúpil Robert Fico, Robert Kaliňák a neskôr aj policajný prezident Tibor Gašpar. To však nie je podľa neho koniec. Ľudia dostali priestor v komunálnych voľbách, budú nasledovať prezidentské a uzavrú to zmenou moci v parlamentných voľbách v roku 2020.

Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko 16. novembra 2018
Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko 16. novembra 2018 Foto: TASR/Martin Baumann
 

17.30 - Martin Bútora hovorí, že reči o štátnom prevrate, mimovládnych organizáciách a cudzích zahraničných silách sme tu už mali v 90. rokoch. Je mu ľúto, že sa to vracia.

17.27 - Teraz na pódiu vystupujú Martin Bútora, Feder Gál a Peter Zajac

17.24 - Na pódium prišli aj členovia Koordinačného výboru študentov z Novembra 89. Vystúpila Zuzana Mistríková, ktorá hovorila, že Slovensko potrebuje, aby ho viedli ľudia, ktorí prinesú etiku a spravodlivosť.

17.19 - Príhovor organizátorov sa skončil. Hovorili o tom, že sa ľudia na námestiach zišli už po desiaty raz. Reagovali aj na Fica, ktorý podľa nich zbytočne šíri konšpirácie a hovorí o nepriateľoch národa. Podľa Šeligu sú totiž najväčší nepriatelia korupcia, nenávisť a konšpirácia a tí, ktorí ich šíria.

17.16 - "Buďte pokojní, my nikam neodchádzame," odkázala Farská Ficovi a Dankovi za veľkého potlesku.

Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko 16. novembra 2018 na Námestí SNP v Bratislave
Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko 16. novembra 2018 na Námestí SNP v Bratislave Foto: TASR/Martin Baumann
 

17.10 - Na pódium prišli organizátori Juraj Šeliga a Karolína Farská, ktorí zožali od ľudí potlesk.

17.07 - Ľudia stále čakajú na začiatok protestu. Popritom občas skandujú. Najnovšie kričia "Fico do basy!"

16.59 - Námestie SNP je tesne pred začiatkom protestu slušne zaplnené, ľudia stále prichádzajú.

46425145_1095990607235688_5274681325134020608_n.jpg
Foto: TV Markíza
 

16.50 - Najväčšia účasť sa štandardne očakáva v Bratislave na Námestí SNP, kde pomaly prichádzajú prví ľudia.

16.37 - Pri Univerzite Komenského si desiatky študentov pripomínajú 17. november. Odtiaľ sa potom presunú na Námestie SNP, kde je na 17.00 h naplánované veľké zhromaždenie.

16.30 - V Prievidzi sa začal protest o približne hodinu skôr, ako je naplánované v iných mestách. Symbolicky začali pri dátume 16.11. o 16.11 h.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce