Live
Sledujte NAŽIVO: Počet infikovaných koronavírusom bude rásť, predpokladá Krajčí
Sledujte tu
19. 11. 2018 10:13 , článok bol aktualizovaný 20. 11. 2018 16:08 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Polícia vyhlásila, že exsiskár Kosík je v Mali stále za mrežami, on tvrdí opak

Je ochotný svedčiť o únose Kováča ml. aj o ďalších kauzách bývalých príslušníkov tajnej služby.

Ľuboš Kosík.
Ľuboš Kosík. Foto: TVNOVINY.sk

Exsiskár Ľuboš Kosík sa stále nachádza vo väzení v Mali a nie na slobode. Informovala o tom polícia na svojom facebooku.

Kosík je podľa oficiálnych informácií Mali vo väzení a chýba len niekoľko podpisov na jeho vydanie. Po rokovaní vlády to v utorok povedala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Priznala však, že Mali je rizikovou krajinou. "Snáď informácie, ktoré nám čelní predstavitelia Mali priebežne dávajú, sú pravdivé," poznamenala.

Počas práve prebiehajúceho Valného zhromaždenia Interpolu v Dubaji potvrdili najvyšší predstavitelia malijskej polície prezidentovi Policajného zboru Milanovi Lučanskému, že Ľuboš Kosík nebol prepustený z malijského väzenia.

Portálu plus7dni.pluska.sk sa však bezprostredne po zverejnení informácie ozval samotný Kosík tvrdiac, že nie je v žiadnom väzení. ,,To je nonsens! Som voľný od minulotýždňového utorka (13. 11.)  a mám aj prepúšťaciu správu,“ vyhlásil pre portál. Tvrdí, že aktuálne čaká na povolenie pobytu na Mali. Podľa portálu exsiskár nechcel nateraz hovoriť a konkretizovať svoje plány s tým, že „veľa ľudí ešte uvidí, čo sa bude diať.“

O odsúdenom exisiskárovi nemá rezort slovenskej justície žiadne oficiálne informácie. Teda, či je ešte vo väzení v Mali alebo na slobode a najmä aký je stav jeho vydania do SR.  "Ministerstvo spravodlivosti SR aj napriek snahám a urgenciám orgánov v Mali nedisponuje doposiaľ žiadnou oficiálnou informáciou," uviedla Denisa Gerši z tlačového oddelenia.

O Kosíkovom prepustení po dvoch rokoch väzenia informoval minulý týždeň portál sme.sk. Ten sa odvolával na to, že im to potvrdil samotný Kosík.

Bývalý príslušník SIS sa dostal za mreže na Mali za falšovanie zmeniek za milióny eur.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku minulý týždeň v pondelok (12.11.) rozhodol o premene trestu pre Kosíka. Keďže právoplatne odsudený za falšovanie zmeniek nezaplatil peňažný trest vo výške 100-tisic eur, k 14-ročnému trestu, ktorý si má odpykat vo väzení s maximálnym stupňom stráženia, mu pridali 4 roky. Verdikt nie je ešte právoplatný a bude o ňom, keďže sa odvolal obhajca Kosíka, rozhodovať Najvyšší súd SR.

Vo väzení mal Kosík stráviť spolu 18 rokov. Vydali na neho dva medzinárodné zatykače, prvý v tejto veci, druhý v pripade zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny. Dlhodobo tvrdí, že je ochotný svedčiť o únose syna exprezidenta Michala Kováča aj o ďalších kauzách bývalých príslušníkov SIS.

Kosíka chytili pred dvoma rokmi v Mali (10.11.2016), odvtedy sa Slovensku nedarí dostať ho na naše územie, hoci intervenovala exministerka Lucia Žitňanská aj expremiér Robert Fico.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce