23. 11. 2018 14:22 | BRATISLAVA/TASR

Odevné kamery pre policajtov sú bližšie k realite. Ľudia by vraj mali byť kultivovanejší

Ministerstvo už vyhlásilo súťaž.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Ministerstvo vnútra (MV) vyhlásilo verejné obstarávanie na dodávku kamerových systémov pre policajtov. V piatok o tom informovala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) na sociálnej sieti. Z vestníka Úradu pre verejné obstarávanie vyplýva, že celková odhadovaná hodnota nákupu je viac ako 99,5 milióna eur bez DPH.

"Súťažné podklady prešli opakovanou kontrolou Úradu pre verejné obstarávanie SR," ozrejmila Saková. Odevné kamery majú slúžiť predovšetkým na monitorovanie a záznam práce policajtov. Ponuky môžu záujemcovia predkladať do 9. januára 2019.

Čo zahŕňa zákazka

Predmetom zákazky má byť dodávka kamerových systémov určených pre monitoring policajných zložiek, ochranu budov, verejných priestorov a súvisiacej infraštruktúry. Okrem kamier, potrebnej techniky, káblov a konektorov zahŕňa zákazka aj všetky súvisiace licencie a služby zabezpečenia štvorročnej servisnej podpory dodávaných zariadení. V sume má byť zarátaná aj konfigurácia a inštalácia technických zariadení. Ministerstvo zároveň žiada obstarávateľa o ocenenie služieb technického špecialistu.

"Záznamové zariadenia budú slúžiť predovšetkým na monitorovanie a záznam služobných činností policajtov v kontakte s verejnosťou - najmä využívania policajných oprávnení počas služobných zákrokov. Budú však dôležité tiež na ochranu policajtov, keďže bývajú kritizovaní nielen pre formu zákrokov, ale napríklad aj pre nečinnosť," uviedol rezort v súvislosti s odevnými kamerami. 

Skúsenosti policajtov

Skúsenosti polície podľa ministerstva potvrdzujú, že keď sú si ľudia pri zákrokoch polície vedomí, že aj ich snímajú kamery, správajú sa kultivovanejšie.

Rezort vnútra v novembri informoval, že v tejto súvislosti sa už dávnejšie vykonávali testy v teréne. Požiadavky polície sa mali optimalizovať tak, aby bol projekt prevádzkovateľný. Vysvetlil, že výsledky testov boli potrebné práve na prípravu verejného obstarávania.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce