26. 11. 2018 15:23 , článok bol aktualizovaný 26. 11. 2018 18:11 | BRATISLAVA, PREŠOV/zg, TV Markíza

Vladyku Chautura budú opäť vyšetrovať pre sexuálne obťažovanie. Rozhodla prokuratúra

Samotný biskup ešte v septembri obvinenia odmietol, bránila ho aj gréckokatolícka cirkev.

Milan Chautur.
Milan Chautur. Foto: FOTO TASR - František Iván

Hlava Gréckokatolíckej cirkvi v Košickej eparchii Milan Chautur bol so svojou údajnou obeťou prvýkrát konfrontovaný vlani v novembri. V rámci nakrúcania príspevku pre RTVS ho žena obvinila zo sexuálneho zneužitia.

Biskup ale od začiatku všetky obvinenia odmieta. Keď sa kauza prevalila, na sociálnej sieti uviedol, že mu žena o obťažovaní povedala v závere ich inak pokojného rozhovoru. Vravela, že mu sedela na kolenách a on ju hladkal, túlil si ju či pobozkal.

„Bolo mi jej ľúto, lebo dieťa pobozkať, pritúliť či objať je čosi normálne a ľudia to bežne robia stále, samozrejme pokiaľ nemajú postranné úmysly," vyhlásil, košický gréckokatolícky eparcha Milan Chautur.

On ich ale nepripúšťa. Dodal, že je zrejmé, že sa k iniciatíve ženy ktosi veľmi ochotne mediálne pridal. Faktom ale je, že údajná obeť všetko nahlásila na polícii, nie však hneď po stretnutí, ale až s odstupom času. Vyšetrovateľka po dokazovaní vraj musela jej trestné oznámenie odmietnuť. Všetko potom posúdila prokuratúra. No a tu nastal zvrat.

„Na základe preskúmania spisového materiálu prokurátorkou Krajskej prokuratúry Prešov bolo zistené, že uznesenie o odmietnutí veci bolo vydané predčasne. Za účelom náležitého ustálenia skutkového stavu je potrebné vykonať ďalšie úkony," informoval TV Markíza hovorca prešovskej krajskej prokuratúry Marián Spišák.

Vladyka podľa slov jeho osobného tajomníka o rozhodnutí prokuratúry nevedel. Dozvedel sa to od nás. „Vladyka rešpektuje uznesenie krajskej prokuratúry a nebude sa brániť ďalšiemu vyšetrovaniu, lebo nemá čo skrývať, lebo žiadneho zneužitia sa nedopustil. Ale viete, nakoľko sme neobdržali žiadne oficiálne stanovisko prokuratúry, tak k danej veci sa nemáme ďalej čo vyjadriť, ani on takisto," reagoval Chauturov osobný tajomník Martin Mráz.

Tlmočil nám od biskupa aj to, že ak bude treba, aby šiel znova vypovedať, tak sa tomu brániť nebude. „Toto rozhodnutie prokuratúry neviem, či ho prekvapilo, ale asi očakával, že nakoľko ide o takú kauzu, ktorá vlastne rozhýbala verejnou mienkou, tak že určite ešte budú nejaké otázky," dodal.

Na záver však treba zopakovať, že celá vec je len na začiatku a Milan Chautur v tomto momente stíhaný nie je.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce