28. 11. 2018 15:48 , článok bol aktualizovaný 28. 11. 2018 22:35 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Na vianočných trhoch v Bratislave horeli stánky. Zranený je jeden muž

Oheň sa rozšíril na historickú budovu.

Požiar na vianočných trhoch.
Požiar na vianočných trhoch. Foto: juraj kerekreti/somreporter
Požiar na vianočných trhoch.
Požiar na vianočných trhoch.
Požiar na vianočných trhoch.

Poplach na vianočných trhoch v Bratislave. Na hlavnom námestí horeli stánky.

Podľa našich informácií došlo k poškodeniu plynovej prípojky na ohrievanie, následne došlo k výbuchu a zapáleniu troch až štyroch stánkov. Oheň sa rozšíril na historickú budovu, na ktorej popraskali okná. Legendárna kaviareň Roland zhorela do tla. V čase požiaru bola plná. Zranený je jeden muž, previezli ho do bratislavskej nemocnice.

Ako podvečer informovala hovorkyňa bratislavského primátora Zuzana Onufer, stánok, v ktorom vypukol oheň, nepatril k mestským vianočným trhom.

"S hlavným mestom nemali majitelia stánku podpísanú nájomnú zmluvu a ani hlavné mesto nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva," podotkla hovorkyňa. Stánky, ktoré majú riadnu nájomnú zmluvu s hlavným mestom, majú v zmluve povinnosť dodržiavať požiarne a bezpečnostné predpisy.

 

Požiar vypukol po 15.30 h. Podľa nášho diváka v čase vypuknutia požiaru v okolí vôbec nefungovali hydranty.

"Požiar vznikol po výbuchu propán-butánových fliaš a rozšíril sa na vedľajší murovaný objekt. Hlavné námestie a budovy v bezprostrednej blízkosti sú evakuované, hasiči vykonávajú hasebné práce a prieskum objektov. Pri udalosti zasahuje 25 príslušníkov HaZZ so 7 kusmi hasičskej techniky, na miesto smerujú aj dobrovoľní hasiči z DHZO Ružinov. Podľa predbežných informácií sa pri udalosti nikto nezranil," povedala hovorkyňa hasičov Zuzana Farkasová.

Hasenie stánkov na Vianočných trhoch
Hasenie stánkov na Vianočných trhoch Foto: TV Markíza
 

Námestie v okolí požiaru evakuovali. Predávajúca zo stánku, Miriam, potvrdila, že ľudia sa zdržiavajú už len pri pódiu a na Františkánskom námestí. Počula tiež slabý výbuch.

Hasiči požiar zlikvidovali, presnú príčinu jeho vzniku vyšetrujú. Škodu zatiaľ vyčíslili na 200-tisíc eur.

 

Novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo nerozumie, ako mohol na vianočných trhoch na bratislavskom Hlavnom námestí fungovať stánok, ktorý nebol ich súčasťou a jeho majitelia nemali podpísanú nájomnú zmluvu a ani mesto nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva. Vallo to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na stredajší rozsiahly požiar, ktorý vypukol v tomto stánku a rozšíril sa aj na vedľajšiu budovu.

"Predpokladám, že to, ako mohlo prísť k takémuto fatálnemu zanedbaniu povinností mesta, jeho súčasné vedenie čo najskôr vysvetlí," napísal Vallo, ktorý vedenie hlavného mesta po primátorovi Ivovi Nesrovnalovi preberie 7. decembra.

Valla mrzí stredajší požiar na Hlavnom námestí, ktorý podľa jeho slov zničil nielen stánok, ale spôsobil aj veľké škody na budove, v ktorej sídli známa kaviareň. "Čo sa týka budúcnosti vianočných trhov, mojou snahou bude, aby ponúkali naozaj najlepšiu gastronómiu v danom segmente, aby boli "zero waste", aby spoluvytvárali vianočnú atmosféru v meste a nestávali sa miestom, ktoré po zlej skúsenosti budú Bratislavčania aj návštevníci mesta obchádzať," skonštatoval Vallo. 


VIAC Z Domáce