29. 11. 2018 10:30 , článok bol aktualizovaný 29. 11. 2018 11:20 | BRATISLAVA/mm

Parlament nesúhlasí s Globálnym paktom OSN o migrácii

Uznesenie tiež hovorí, že pakt nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Foto: TASR

Parlament prijal uznesenie, ktorým nesúhlasí s Globálnym paktom OSN o migrácii. Poslanci ale vypustili pasáž o tom, či sa Slovensko má alebo nemá konferencie v Marrakéši zúčastniť. Teraz je tak na ťahu vláda, ktorá svojím spôsobom bude rozhodovať o budúcnosti ministra Miroslava Lajčáka.

Uznesenie tiež hovorí, že Globálny pakt OSN o migrácii nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky. Ďalej zdôrazňuje suverenitu Slovenska v otázke migračnej politiky. "SR je plne suverénna v definovaní vlastnej národnej migračnej politiky," uvádza uznesenie.

Ekonomicky motivovaná nelegálna migrácia je podľa dokumentu negatívny jav prinášajúci aj bezpečnostné riziká, a to v národnom, regionálnom i globálnom kontexte. Slovensko podľa uznesenia podporuje riešenie príčin migrácie v krajinách pôvodu.

"Žiadny dokument o migrácii nemôže byť vykladaný tak, že by SR obmedzoval v suverénnej právomoci rozhodovať o tom, koho bude považovať za legálneho migranta a koho za nelegálneho migranta a ktorému z nich udelí právo zdržiavať sa na jej území," píše sa ďalej v uznesení parlamentu.

 

Slovensko si podľa dokumentu ďalej vyhradzuje právo prijímať legislatívu v oblasti migrácie výlučne v súlade so svojou národnou migračnou politikou. Zároveň naďalej trvá na odmietaní politiky povinných kvót.

 

Lajčák proti všetkým

Pre Globálny pakt sa minister zahraničných vecí dostal do sporu s koaličnou stranou SNS, nepodržali ho však ani predstavitelia Smeru.

Ministrovi sa nepáči fakt, že najmä SNS trvá na tom, aby na decembrové rokovanie do Maroka nikto zo Slovenska nešiel. Národniari sú totiž presvedčení, že svojou účasťou sa automaticky prikloníme k podpore paktu. Podľa Lajčáka je však nezmysel vyháňať diplomatov od rokovacieho stola.

Minister sa najprv vyjadril, že ak parlament neodobrí účasť Slovenska v Marrakéši, tak podá demisiu. Neskôr svoj názor zmiernil s tým, že nezaujme svoj postoj na základe parlamentu ale vlády.

Predseda vlády Peter Pellegrini sa podľa vlastných slov rozhodne podľa analýzy, ktorá má rozlúsknuť, či naša účasť bude zároveň znamenať aj prijatie paktu. Ak by bol to bola tak, tak Pellegrini do Marrakéša nikoho nepošle. Lajčák už spomínanú analýzu kabinetu predložil. Jej výsledok doposiaľ nie je známy.


VIAC Z Domáce