30. 11. 2018 11:15 , článok bol aktualizovaný 30. 11. 2018 12:44 | BRATISLAVA/TVNOVINY.sk

Premiér Pellegrini s Lajčákovou demisiou nesúhlasí, chce, aby zostal

S ministrom sa stretne v pondelok.

Premiér Peter Pellegrini.
Premiér Peter Pellegrini. Foto: TASR

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nesúhlasí s demisiou ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Pokúsi sa ho presvedčiť, aby prehodnotil svoj krok. Oznámil to na tlačovej konferencii na Úrade vlády SR. 

Oficiálne sa mieni stretnúť s Lajčákom v pondelok (3. 12.). Globálny pakt OSN o migrácii a situácia okolo neho nie je podľa Pellegriniho dôvod na to, aby rezignoval taký výrazný predstaviteľ slovenskej diplomacie. Poukázal na úlohy, ktoré Slovensko čakajú v zahraničnej politike.

"Budem sa snažiť urovnať tento spor. Nerád by som ho stratil. Budem ho prosiť, aby zostal. Ja si neviem predstaviť, kto prevezme žezlo predsedníctva v OBSE a kto začne riešiť situáciu medzi Ruskom a Ukrajinou," vyhlásil Pellegrini, ktorý chce s Lajčákom rokovať aj počas víkendu. Aj pre Smer-SD je podľa jeho slov momentálne prioritou, aby Lajčák vo funkcii zostal. Pellegrini zopakoval, že vláda odmieta pakt, rozumie Lajčákovi, ktorý bol osobne zainteresovaný v príprave dokumentu. 

Musel by prísť špičkový diplomat

Ak by minister Lajčák neprehodnotil svoju demisiu, na jeho miesto by podľa premiéra musel prísť špičkový a profesionálny diplomat. "Jediná cesta pre Slovensko je, že to musí byť špičkový diplomat. Nemôžem nominovať niekoho, kto nemá skúsenosti ako minister Lajčák," zdôraznil Pellegrini. Nechce komentovať mená, ktoré sa objavujú, napríklad expremiér Robert Fico či Pellegriniho poradca pre zahraničnú politiku Peter Kmec.

"Je viacero ľudí na Slovensku, ktorí by mohli byť dobrými ministrami zahraničných vecí. Ale urobím všetko preto, aby na stoličke ministra sedel Lajčák čo najdlhšie," zopakoval predseda vlády. Lajčák je podľa jeho slov politik svetového formátu.

Premiér tiež vyhlásil, že Slovensko sa neodkloní od proeurópskej a proatlantickej orientácie. Uviedol to v reakcii na obavy, že Lajčákovým odchodom sa zmení zahraničnopolitická orientácia Slovenska. "Náš životný a hodnotový priestor Slovenska je v EÚ a bezpečnosť našej krajiny je spojená s členstvom v NATO. Aj naša ekonomika je naviazaná na úspešné západné ekonomiky. Nikdy nedovolím, aby sme opustili tento hodnotový a ekonomický priestor, ktorý nám vytvára priestor pre prosperitu," vyhlásil Pellegrini.

Na otázku, či zahraničnú politiku Slovenska neurčuje namiesto ministerstva zahraničných vecí šéf parlamentu Andrej Danko, uviedol, že zahraničnú politiku robila, robí a aj bude robiť vláda.

Reportáž pripravil Michal Kovačič.

 

Možnosť predčasných volieb nepotvrdil

Premiér zároveň priznal, že počul v kuloároch o možnosti májových predčasných volieb. Nepotvrdil tieto informácie, tvrdí, že predčasné voľby by pre Slovensku v tomto momente boli škodlivé, lebo Slovensku sa darí a má politickú stabilitu. Premiér nevidí alternatívu, kto by mohol krajinu po takýchto voľbách prebrať. "Netvrdím, že sme najlepší, ale robíme všetko preto, aby sme krajinu posúvali dopredu," doplnil.

V súvislosti s globálnym paktom a rokovaním v Marrákeši zopakoval, že Slovensko pošle svoju oficiálnu pozíciu listom. "Nejdeme tam, pošleme tam list. Slovensko odkáže, čo si o dokumente myslí tak, ako iné krajiny, ktoré zaujali zásadný postoj," podotkol.

Prezident SR Andrej Kiska sa s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD) stretne v utorok (4. 12.). Uviedol to prezidentov poradca pre komunikáciu Roman Krpelan. Potvrdil tiež, že Lajčák písomne doručil do Kancelárie prezidenta SR abdikačný list. Minister tiež prezidenta informoval, že chce ešte pred tým absolvovať stretnutie s predsedom vlády SR, ktoré sa uskutoční v pondelok (3. 12.)

Pozrite si celý brífing premiéra Petra Pellegriniho

 


VIAC Z Domáce