04. 12. 2018 13:12 , článok bol aktualizovaný 04. 12. 2018 15:47 | BRATISLAVA/zg, TASR, TV Markíza

Dvanásti aktivisti Greenpeace sú na slobode

Čižnár vydal tento príkaz po preštudovaní ich spisu.

Prepustení aktivisti Greenpeace z väzenia v Ilave.
Prepustení aktivisti Greenpeace z väzenia v Ilave. Foto: Michal Bujna

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal príkaz na okamžité prepustenie 12 väznených aktivistov Greenpeace z väzenia v Ilave. Brány väzenia opustili krátko po 15.30 h

Samotný Čižnár si preštudoval spis k tomuto prípadu a podľa jeho slov neexistovali dôvody väzby už pri podávaní návrhu. „Ak neexistovali, tí ľudia sú vo väzbe neprávom. Druhým poznatkom je, že ani skutok, ako je postavený, podľa nás nie je dobre alebo šťastne právne kvalifikovaný," vysvetlil závery Čižnár.

Paradox vidí v tom, že podrobné preskúmanie dôkazov môže viesť buď k prísnejšej kvalifikácii skutku, alebo kvalifikácii, ktorá do kategórie trestného činu nepatrí.

Dvanásti aktivisti by mali byť stíhaní na slobode za rovnaký skutok, za ktorý sú obvinení. Čižnár uviedol, že právny názor prokurátora na väzobné stíhanie nebol správny. Rozhodnutie súdu komentovať nechce. Ozrejmil, že výzvu na doručenie spisu z krajskej prokuratúry dal v pondelok (3. 12.) ráno, popoludní ho doručili a v utorok ráno prijal rozhodnutie.

Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky doplnil, že mali k dispozícii rovnaké informácie ako prokurátor, ktorý spracoval návrh na väzobné stíhanie, a súd, ktorý rozhodnutie prijal. "Podkladom na začatie trestného stíhania bola obhliadka miesta činu," informoval. Na tomto základe bolo vznesené obvinenie voči 12 z 15 osôb za úmyselný trestný čin poškodzovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia.

Šufliarsky vysvetlil, že vyšetrovateľ konštatoval úmyselné všeobecné ohrozenie, pretože malo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu života a zdravia viac ako 300 baníkov, ktorí sa v tom čase v bani nachádzali. Na ustálenie kvalifikácie trestného činu je podľa neho potrebné doplniť dokazovanie výsluchom baníkov a ďalších osôb.

Čižnár odsúdil vyjadrenia niektorých politikov a ich výzvy voči GP. Na otázky liberálov, či nejde o zlyhanie jednotlivcov, polície, prokurátora či sudcu, odpovedal, že nemá tendenciu zakrývať pochybenia. Prokurátor situáciu podľa neho zle vyhodnotil. Na disciplinárne konanie zatiaľ priestor nevidí.

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu (2. 12.) rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov Greenpeace Slovensko v súvislosti s protestom na ťažnej veži v areáli bane v Novákoch z 28. novembra. Aktivisti čelia obvineniu z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dôvodom takzvanej preventívnej väzby je podľa sudcu obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti.

Proti rozhodnutiu o väzbe podali všetci obvinení sťažnosti. Sťažnosti podali aj voči uzneseniu vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prievidzi o vznesení obvinenia, potvrdil v utorok pre TASR Marián Sipavý, hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Trenčíne. Tá by mala zároveň rozhodovať o odňatí veci z pôsobnosti Okresnej prokuratúry Prievidza, a to pre námietku voči zaujatosti, ktorú podali advokáti obvinených. KP Trenčín má rozhodovať v prípade, ak jej GP neodníme vec rovnako pre námietku advokátov.

Greenpeace víta rozhodnutie Čižnára

Organizácia Greenpeace víta rozhodnutie GP o prepustení 12 aktivistiek a aktivistov z väzby v Ilave. Aktivisti zatiaľ zostávajú obvinení, informovala mimovládna organizácia v tlačovej správe. "Sme veľmi radi, že generálny prokurátor uznal nezmyselnosť zadržiavania aktivistov. Rovnako oceňujeme, že konal tak rýchlo a aktivisti môžu byť po siedmich dňoch za mrežami konečne na slobode. Zdá sa, že stále sme krajinou, v ktorej sa za ochranu prostredia a zdravia ľudí nebude nakladať s ľuďmi ako so zločincami," uviedla Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Prepustení aktivisti Greenpeace v väzenia v Ilave.
Prepustení aktivisti Greenpeace v väzenia v Ilave. Foto: Michal Bujna
 

Celá kauza sa však podľa nej ešte neskončila, pretože aktivisti stále zostávajú obvinení z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia, za ktorý im hrozí jeden rok až päť rokov väzenia.

"Veríme, že v ďalšom kroku budú aktivisti zbavení obvinenia v plnom rozsahu, pretože nenásilný protest proti drahému a škodlivému uhliu je oprávnený. Žiadame slovenskú vládu, aby sa úprimne začala venovať riešeniu tohto problému, ktorý na rozdiel od aktivistov skutočne ohrozuje zdravie krajiny aj ľudí," dodala.

Reakcie na Čižnárovo rozhodnutie prepustiť aktivistov

Tempo v štáte nemajú určovať aktivisti. Uviedol to v utorok predseda strany Smer-SD Robert Fico s tým, že každý, kto poruší zákon, musí niesť zodpovednosť. Či bolo rozhodnutie súdu o väzbe primerané, komentovať nechcel.

"Možno použijem výraz, za ktorý budem kritizovaný, ale už sme všetci posr... z tých aktivistov, už s tým prestaňnme. V tomto štáte musí fungovať zákon, a nie aktivisti budú určovať tempo," reagoval na margo zatknutých aktivistov Greenpeace Slovensko.

Fico poukázal na situáciu v baniach, ktorá nastala po proteste aktivistov. "Pýtam sa, kto sa o tých baníkov stará? Pýtali ste sa, čo sa vlastne stalo, že to bola mimoriadna udalosť, že museli odstaviť prevádzku na niekoľko hodín? Bohvie, aké dopady to celé mohlo mať na túto baňu, keby to pokračovalo ďalej," vyhlásil s otázkou, či môžu aktivisti porušovať zákon.
Rozhodnutie súdu hodnotiť nechcel. "Každý, kto poruší zákon, musí mať rovnakú mieru zodpovednosti. Už prestaňme s tým, že aktivisti budú riadiť tento štát. Tento štát musí riadiť zákon," uzavrel Fico.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce