05. 12. 2018 12:57 , článok bol aktualizovaný 05. 12. 2018 14:20 | BRATISLAVA/TASR

Saková: Nahrávka Gorily zrejme ako dôkaz pred súdom neobstojí

Ministerka nepovedala, či by bola za zverejnenie nahrávky.

Na snímke ministerka vnútra Denisa Saková
Na snímke ministerka vnútra Denisa Saková Foto: TASR/Martin Baumann

Zvuková nahrávka Gorily, ktorá sa mala nájsť v trezore väzobne stíhaného podnikateľa Mariana Kočnera, zrejme neobstojí ako dôkaz v súdnom konaní. Pred novinármi to ako svoj osobný názor pripustila ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

"Zachytila som to v médiách, nemám žiadne informácie zo spisu. Ja čakám na informáciu, ktorá vyjde z generálnej prokuratúry. Tá bližšie ozrejmí túto situáciu," uviedla Saková. Ministerka nepovedala, či by bola za zverejnenie nahrávky. "Môžem mať na to nejaký názor, ale nechajme to na orgány činné v trestnom konaní," apelovala.

Či sa v trezore Mariana Kočnera našli aj iné zaujímavé materiály, Saková nevie. Nepotvrdila ani to, či sa na Slovensku obchoduje s citlivými nahrávkami.

"Všetci viete, že tie informácie nejakým spôsobom uniknú. Ja za kolegov z polície môžem povedať, že ak sú viazaní mlčanlivosťou, dodržiavajú to. Tieto informácie neodišli z Policajného zboru," dodala.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v utorok (4. 12.) potvrdil, že domové prehliadky u Mariana Kočnera sa konali v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie na otázky okolo ďalšieho postupu vo vyšetrovaní úkladnej vraždy a kauzy Gorila ÚŠP zatiaľ odpovedať nechce.

Podľa informácií zverejnených Denníkom N mali policajti v trezore podnikateľa Mariana Kočnera nájsť USB kľúč, na ktorom objavili zvukové nahrávky. Po skontrolovaní ich obsahu mali konštatovať, že sú totožné so spisom Gorila.

Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu v prípade Gorila Marek Gajdoš pre portál uviedol, že s najvyššou pravdepodobnosťou nebudú nahrávky použiteľné ako zákonný dôkaz, ale ak by to tak bolo, išlo by o obrovský prínos pre vyšetrovanie a vie si predstaviť aj vznášanie obvinení v súvislosti s preukázanými finančnými tokmi.

Minister Gál je za vyvodenie zodpovednosti

Ak sú vo zvukových nahrávkach Gorily dôkazy, ktoré môžu vyvolať politické zemetrasenie, mala by byť vyvodená aj politická zodpovednosť. Myslí si to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

To, či majú byť nahrávky zaradené do vyšetrovacieho spisu, musí podľa neho vyhodnotiť vyšetrovací tím. "Treba brať ohľad na zákonnosť, ako sa ten dotyčný pán k tým nahrávkam dopracoval, či sú autentické. Keď sú tam nejaké dôkazy, ktoré môžu vyvolať politické zemetrasenie, tak 'padni, komu padni'," vyhlásil Gál.

"Pre mňa je dôležité to, aby vyšetrovanie pokračovalo, aby sme mali nejaké reálne výsledky. Na Slovensku je, bohužiaľ, spravodlivosť pomalá, ale predsa len vidíte, že na každého dôjde," uviedol minister.

Na otázku, či budú nahrávky vyhodnotené ako nezákonne získané, a teda sa ani nepoužijú, odpovedať nevedel. Odmieta však manipuláciu s dôkazmi. "Nezákonne získané dôkazy ani v jednom konaní nemôžu byť vzaté do úvahy. Ale to, či bolo niečo zákonné alebo nezákonné, to už je na detailoch. Očakávam od toho, že keď je to nezákonné, tak to bude vyhodnotené ako nezákonné, a keď áno, tak áno. Čiže nebude manipulácia v tom smere. Keď má byť niečo biele, nech to bielym aj zostane," reagoval Gál.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce