08. 12. 2018 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zvrat v kauze obvinených aktivistov Greenpeace: Prípad zobrali okresnej prokuratúre v Prievidzi

Aktivisti sa obávali, že vyšetrovanie bude zaujaté.

Greenpeace na veži.
Greenpeace na veži. Foto: TV Markíza

Zvrat v kauze obvinených aktivistov Greenpeace. Trestné stíhanie už nedozoruje prokuratúra v Prievidzi. Aktivisti sa obávali, že tamojšie vyšetrovacie orgány môžu byť v tomto prípade zaujaté. Kauzu tak aktuálne prevzala Krajská prokuratúra v Trenčíne. Otázkou stále je, ako sa vlastne prívrženci Greenpeace mohli do areálu nováckej bane dostať?

Protest proti ťažbe uhlia zo stredy minulého týždňa znamenal pre dvanástku aktivistov Greenpeace obvinenie a nečakaný pobyt v Ilavskej väznici.

No po tom, čo do prípadu zasiahol generálny prokurátor, aktivistov z väzby prepustili. Čižnár vyhlásil, že tam boli neprávom a rozhodnutie svojho podriadeného kritizoval.

Organizáciu Greenpeace Čižnárov príkaz potešil, obávali sa však, že vyšetrovanie nebude nestranné a preto žiadali, aby prípad neriešila miestna prokuratúra. A 6. decembra sa tak aj stalo, kauzu okresnej prokuratúre v Prievidzi zobrali.

Podľa generálneho prokurátora však nie je vylúčené, že túto trestnú vec zoberú aj Trenčínu a dajú inému kraju.

V najbližšom čase sa rozhodne aj o sťažnosti proti obvineniu, ktoré aktivisti podali. Tí sú naďalej obvinení z poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. Za čo im hrozí až päťročné väzenie.

Otázniky však vyvoláva to, ako sú vlastne bane, ktoré majú byť všeobecne prospešným zariadením, a teda pre štát strategickým objektom, chránené, keď doň aktivisti prenikli a nikto im v tom nezabránil?

Greenpeace tvrdí, že aktivisti neprekonali žiadnu prekážku a ani nič nepreliezli. Objekt má podľa nich niekoľko voľných vstupov, kde môže prejsť každý.

Niektorí z aktivistov na súde vypovedali, že ani pri vstupe do baní ani pri ťažobnej veži nevideli žiadne označenie o tom, že ide o strategický objekt. Odstavenie veže pritom podľa vedenia bane ohrozilo robotníkov pod zemou. Hornonitrianske bane nám povedali, že areál v Novákoch stráži bezpečnostná služba, spoločnosť ale odmieta jej pochybenie.

Akým spôsobom sa dostali do areálu baní je predmetom vyšetrovania.

Podľa generálnej prokuraúry nie je vylúčené, že obvinenie voči aktivistom nakoniec prehodnotia. Z trestného činu ohrozenia prevádzky všeobecne prospešného zariadenia tak môže byť iba priestupok, no Čižnár tiež nevylučuje, že obvinenie môže byť ešte prísnejšie.

Reportáž spracoval René Medzihradský:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce