10. 12. 2018 12:44 , článok bol aktualizovaný 10. 12. 2018 14:10 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Zatkli Šajgala, ktorý bol na úteku. Zmenil imidž a chcel doklady na iné meno

Figuroval v kauze vraždy Jána Kubašiaka z Polomky.

Igor Šajgal.
Igor Šajgal. Foto: TASR

Právoplatne odsúdeného breznianskeho podnikateľa Igora Šajgala, ktorý figuroval v kauze vraždy Jána Kubašiaka z Polomky, v pondelok zatkli v okrese Rimavská Sobota. Na sociálnej sieti o tom informovala polícia.

"Dnes v doobedňajších hodinách prišiel na obvodné oddelenie v okrese Rimavská Sobota, kde sa predstavil ako "Hazucha" a žiadal vydať potvrdenie o strate dokladov," uviedla polícia.

Výrazne zmenil imidž

Polícia ďalej uvádza detaily Šajgalovho zadržania. V sobotu 8. decembra policajná hliadka zastavila auto pri bežnej kontrole. Spolujazdec nemal pri sebe žiadne doklady totožnosti. Tvrdil, že ich stratil. Vydával sa za inú osobu. Jeho falošnú identitu potvrdila vodička a rovnako aj majiteľ vozidla, s ktorým sa potom spojili policajti. Majiteľ vozidla tvrdil, že je jeho bratanec.

 

"Šajgal bol poučený, aby išiel stratu dokladov nahlásiť na políciu, čo aj v pondelok urobil. Pravdepodobne chcel získať oficiálne potvrdenie o strate dokladu totožnosti, ktorý by mu istý čas zabezpečoval bezpečný pohyb po celom Slovensku," uviedli policajti.

Šajgal sa na obvodné oddelenie dostavil a na mieste ho zadržali. Svoju pravú identitu potvrdil. V porovnaní s minulosťou výrazne zmenil svoj vzhľad.

zdroj: Facebook/PolíciaSR

Nenastúpil do väzenia

Šajgal bol v policajnom pátraní od novembra 2015, kedy nenastúpil do väzenia. Odvolací súd Šajgalovi ešte 29. októbra 2015 potvrdil za zločiny lúpeže, ktorú si mal objednať, a vydierania rodiny Kubašiakovcov osem rokov väzenia so stredným stupňom stráženia. Potrestal ho aj peňažným trestom vo výške 35.000 eur. Ak by ho nezaplatil, uložil mu náhradný trest - 12-mesačné väzenie.

Rozhodnutím, ktoré koncom októbra 2015 padlo na Krajskom súde v Banskej Bystrici, sa po deviatich rokoch od brutálnej vraždy Kubašiaka definitívne skončila celá kauza "Polomka".

Hoci Šajgal bol okrem pokračujúceho zločinu vydierania rodiny Kubašiakovcov obžalovaný pôvodne z objednávateľstva úkladnej vraždy Kubašiaka, vzhľadom na dôkaznú situáciu ešte pred senátom okresného súdu prokurátor požiadal o zmenu právnej kvalifikácie skutku na zločin lúpeže formou objednávateľstva.

Vražda Kubašiaka

Šajgala z neho usvedčoval odsúdený banskobystrický expolicajt Róbert Petluš, ktorého súd v roku 2008 uznal vinným z vykonania úkladnej vraždy Kubašiaka a odsúdil na 25 rokov väzenia.

Brezniansky podnikateľ na odvolací súd neprišiel, zastupovali ho iba jeho traja obhajcovia. Keby prišiel na súd, eskorta by ho odviedla rovno zo súdnej siene do väzenia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce