12. 12. 2018 13:45 | BRATISLAVA/TASR

Prezident vetoval dane pre obchody a novelu o polícii. Parlament bude hlasovať ešte raz

Zákon podľa prezidenta uvaľuje na maloobchodníkov dodatočnú daň, ktorú v konečnom dôsledku zaplatia spotrebitelia.

Prezident Andrej Kiska.
Prezident Andrej Kiska. Foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade (NR) SR zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Poslancom navrhol, aby ho pri opätovnom prerokovaní neprijali ako celok.

Hlava štátu považuje nový osobitný odvod za nesystémový nástroj, ktorý diskriminuje niektoré obchodné reťazce voči iným ustanovením početných a navzájom sa prekrývajúcich podmienok vzniku povinnosti platiť odvod.

Zvolené kritériá sú podľa prezidenta arbitrárne a z hľadiska štruktúry maloobchodného trhu na Slovensku nepodložené. Rozdeľovanie obchodníkov do špecifických skupín deformuje hospodársku súťaž. Kiska vo svojom stanovisku upozornil, že zavedením osobitného odvodu sa zákonodarcom deklarovaný cieľ spravodlivejšieho rozdelenia pridanej hodnoty v rámci dodávateľského potravinového reťazca odvodu nezmení.

Zákon podľa prezidenta uvaľuje na maloobchodníkov dodatočnú daň, ktorú v konečnom dôsledku zaplatia spotrebitelia. V tejto súvislosti pôsobí protichodne právna úprava v schválenom zákone, podľa ktorej odvodu podlieha celý čistý obrat obchodného reťazca, aj keď môže vo svojej väčšej časti pochádzať z predaja iného tovaru ako potravín konečnému spotrebiteľovi.

Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku majú podľa vetovaného zákona od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu. Národná rada schválila právnu normu z dielne koaličnej SNS minulý týždeň vo štvrtok (6.12.).

Poslanci budú o návrhu hlasovať opäť vo štvrtok (13.12.). Riešiť budú aj novelu zákona o Policajnom zbore. Novela zákona o Policajnom zbore prináša nový spôsob výberu policajného prezidenta. Zákon o osobitnom odvode znamená, že obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku budú od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce