14. 12. 2018 13:34 | BRATISLAVA/zg

Aj policajti majú svoju Ritu Oru. Je jedna z mála v Európe

Fenka bradáča má za sebou špeciálny výcvik na vyhľadávanie otrávených návnad.

Suka stredného bradáča RITA ORA z chovnej stanice GLORIA LEONES.
Suka stredného bradáča RITA ORA z chovnej stanice GLORIA LEONES. Foto: Prezídium PZ SR
Suka stredného bradáča RITA ORA z chovnej stanice GLORIA LEONES.
Rita Ora so svojim psovodom.
Rita Ora so svojim psovodom.

Polícia má nový prírastok. Je to prvý špeciálne vycvičená fenka, ktorá je jedná z mála v rámci celej Európy. Dvojročná suka stredného bradáča Rita Ora pochádza z českej chovnej stanice Gloria Leones a už absolvovala výcvik zameraný na vyhľadávanie vysoko rizikových chemických látok. Tie sa používajú na výrobu otrávených návnad. Jej psovodom je Martin Hubka, ktorý pracuje u poriečnej polícii.

 

Ritu zakúpila mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku, ktorá ju zapožičala polícii. „Sme presvedčení, že s pomocou týchto unikátnych psov sa nám podarí znížiť úroveň vtáčej kriminality na najnižšiu možnú mieru. Tento rok sa obeťami otráv stalo až 71 jedincov dravých vtákov, medzi inými aj vzácne druhy - 2 jedince orla kráľovského a 9 orliakov morských. Celková spoločenská hodnota otrávených dravcov dosahuje 136 740 eur", uviedol šéf organizácie Jozef Chavko.

Rita dokáže vyhľadávať otrávené návnady, ako napríklad mäso, čo svojmu psovodovi signalizuje štekotom, keďže sa chemickej látky nemôže dotknúť.

Čoskoro sa k nej pripojí druhý vycvičený pes, nemecký ovčiak Nero. Oboch budú nasadzovať v lokalitách, v ktorých hrozí otrava dravcov s cieľom vystopovania otrávených návnad. Zúčastňovať sa budú aj vyhľadávania návnad v prípadoch, keď už k zabitiu dravcov došlo. V neposlednom rade budú používaní na prehliadky domov, pozemkov a iných priestorov, kde budú indície o prítomnosti chemických látok.

rita5.jpg
rita5.jpg Foto: Prezídium PZ SR
 

„Zabíjanie zvierat formou otrávených návnad považujeme za jednu z najvážnejších foriem environmentálnej trestnej činnosti. Miera hrozby a následky sa netýkajú iba zveri vo voľnej prírode, ale ohrozujú aj domáce zvieratá, biodiverzitu a ľudí nevnímajúc. Našťastie sa odborné aj laické povedomie o tejto kriminalite zvyšuje. Vďaka aktívnemu nahlasovaniu takýchto prípadov zo strany občanov vieme spoločne proti tejto kriminalite bojovať," povedal riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Mário Kern.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce