16. 12. 2018 15:05 , článok bol aktualizovaný 16. 12. 2018 17:50 | BRATISLAVA/TASR

Prezident Kiska bilancuje tento kalendárny rok: Možno ho prirovnať k roku 1998

Na margo vývoja Slovenska po roku 1993 zopakoval, že krajinu považuje za modernú a sebavedomú.

Andrej Kiska.
Andrej Kiska. Foto: TASR

Rok 2018 možno politickými udalosťami prirovnať k roku 1998. Takto končiaci sa rok zhodnotil prezident SR Andrej Kiska v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike.

"Keď sa začínal tento rok, všetci sme skutočne očakávali, že to bude v prvom rade rok osláv. Žiaľ, realita bola iná. Smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej absolútne zmenili tento rok. A tento rok sa asi historicky zapíše k roku 1998," skonštatoval Kiska.

Myslí si, že práve v roku 1998 a rovnako aj v roku 2018 museli krajina a občania zabojovať o základné princípy demokracie, o slušnosť, spravodlivosť. "V roku 1998 sa ukončila vláda Vladimíra Mečiara a tento rok 2018 sa bude takisto spájať s ukončením vlády Roberta Fica," podotkol prezident, podľa ktorého občania ukázali hranicu tolerancie k politikom, k ich správaniu a vedeniu krajiny.

Niektoré zmeny, ktoré po udalostiach dvojnásobnej vraždy nastali, napríklad v polícii, hodnotí pozitívne. Je tiež presvedčený, že tak objednávateľ, ako aj vykonávateľ vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice bude potrestaný. Napriek tomu stále poukazuje na to, že mnohí ľudia polícii stále neveria a ani samotní politici nepomáhajú zvyšovaniu dôveryhodnosti.

Na margo vývoja Slovenska po roku 1993 prezident zopakoval, že krajinu považuje za modernú a sebavedomú, ktorá je "ukotvená" v Európskej únii, eurozóne, je členom NATO.

Podotkol, že má dobré ekonomické výsledky, historicky prvýkrát vyrovnaný rozpočet a najnižšiu nezamestnanosť. "Sú to udalosti a javy, na ktoré môžeme byť právom hrdí, a ja ako prezident som nesmierne hrdý," zdôraznil Kiska.

V súvislosti s blížiacim sa rokom 2019 by bol rád, keby sa "nádherná vianočná atmosféra pokoja, lásky a odpúšťania" udržala aj počas budúceho roka.

Pripomenul, že Slovensko budúci rok čakajú dvoje volieb, a to prezidentské voľby a voľby do europarlamentu. "Želal by som si, aby politici pochopili, aké Slovensko si občania želajú. Slušné a spravodlivé," dodal Kiska.

Smer-SD reaguje

Odstúpenie Roberta Fica (Smer-SD) z postu premiéra bolo jeho osobným rozhodnutím na záchranu súčasnej vládnej koalície. Predseda vládneho Smeru-SD tak reaguje na vyjadrenia prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý rok 2018 prirovnal k roku 1998, keď padla vláda Vladimíra Mečiara.

"Chceme Andrejovi Kiskovi pripomenúť, že Robert Fico prijal osobné rozhodnutie, aby zachránil súčasnú vládnu koalíciu, pričom stále stojí na čele najsilnejšej politickej strany na Slovensku," tlmočí stanovisko predsedu koaličného Smeru-SD hovorca strany Ján Mažgút. Nad porovnávaním oboch rokov a ich udalostí počas adventného času vyjadruje strana na čele s Ficom ľútosť.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce