18. 12. 2018 10:00 , článok bol aktualizovaný 18. 12. 2018 17:58 | TRENČÍN/tvnoviny.sk, TV Markíza

Prokuratúra zrušila obvinenie aktivistom Greenpeace, ale trestné konanie sa nekončí

Tí v novembri protestovali za ukončenie doby uhoľnej na ťažobnej veži v bani v Novákoch,

Prepustení aktivisti Greenpeace v väzenia v Ilave.
Prepustení aktivisti Greenpeace v väzenia v Ilave. Foto: Michal Bujna

Trenčianska krajská prokuratúra zrušila na základe sťažnosti obvinenie voči dvanástim aktivistom a aktivistkám Greenpeace. Tí v novembri protestovali za ukončenie doby uhoľnej na ťažobnej veži v bani v Novákoch, informovala TV Markíza Ivana Kohutková z Greenpeace

Ako ďalej napísala v stanovisku, podľa prokuratúry aktivisti a aktivistky svojim konaním neohrozili žiadne verejnoprospešné zariadenie. Ťažobná veža, na ktorú vyvesili transparent, nie je určená na prepravu baníkov. Slúži na odťažbu vyťaženého uhlia z podzemia na povrch, pričom v areáli bane existuje aj ďalší spôsob, ako dostať uhlie z podzemia na zemský povrch. Nebola ohrozená ani prevádzka elektrárne Nováky, keďže k dispozícii sú zásoby uhlia.

Podľa šéfky slovenskej pobočky Greenpeace trestné konanie však nekončí a vyšetrovanie sa zameria na to, či nedošlo k spáchaniu zločinu všeobecného ohrozenia, a teda či nebol ohrozený život, zdravie a majetok. Polícia bude zisťovať nové dôkazy a následne vyhodnotí, či niekoho obviní z tohto trestného činu alebo či celú vec postúpi na priestupok alebo úplne ukončí.

Aktivisti a aktivistky sú teda považovaní za podozrivých, nemajú právo nahliadať do vyšetrovacieho spisu a mať tak k dispozícii informácie o vykonávaných dôkazoch.

"Odmietame možnosť, že nenásilným protestom, počas ktorého aktivisti a aktivistky vyvesili transparent na ťažobnej veži v nováckej bani, ohrozili ľudí alebo majetok. Veríme, že podobne ako v momente, keď boli všetci neprávom držaní vo väzbe, aj tu prokuratúra nakoniec dospeje k záveru, že šlo maximálne o spáchanie priestupku," hovorí Kohutková

 

 


VIAC Z Domáce