28. 12. 2018 15:45 | BRATISLAVA/TASR

SHMÚ zverejnil, aké počasie bude na Silvestra a na Nový rok

Počas silvestrovskej noci by nemalo snežiť ani pršať.

Silvester v Bratislave
Silvester v Bratislave Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Po vianočnom oteplení, ktoré sa najviac prejavilo na juhozápade Slovenska a najmenej v niektorých uzavretých dolinách a kotlinách na strednom, prípadne východnom Slovensku, bude relatívne teplé počasie pokračovať aj na prelome rokov 2018 a 2019. Príchod výraznejšieho ochladenia očakávame postupne až v prvých dňoch roka 2019.

Silvester

Posledný deň tohto roka očakávame, že počasie na našom území bude na rozhraní vplyvu tlakovej výše so stredom nad Lamanšským prielivom a oblasťou nižšieho tlaku vzduchu nad juhovýchodnou Európou. Medzi týmito dvoma útvarmi k nám bude prúdiť chladnejší morský vzduch. Napriek tomu, môže teplota vzduchu počas dňa presiahnuť v najteplejších oblastiach ojedinele až +5 °C.

Na Slovensku bude prevládať oblačné až zamračené počasie. Lokálne sa však oblačnosť môže prechodne aj zmenšiť, a to najmä v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji, keďže tieto oblasti budú pri severnom prúdení v závetrí. Ojedinele bude hmlisto. V priebehu dňa sa zrážky vyskytnú miestami, najmä na severe, kde budú zväčša vo forme snehu. Na juhu sa zrážky vyskytnú len ojedinele, pričom v polohách do cca 400 m môže aj pršať, prípadne bude padať dážď so snehom. Počas silvestrovského večera a noci už bude pršať alebo snežiť len výnimočne. Treba rátať aj s veterným počasím, a to najmä na západe a východe nášho územia, a taktiež aj na horách, kde sa cez deň na hrebeňoch vo vysokých polohách môže vyskytnúť až víchrica.

Nový rok

Počasie na Slovensku v prvý deň roka 2019 začne ovplyvňovať rozpadávajúci sa teplý front, ktorý bude postupovať našim územím ďalej na juhovýchod. Za ním k nám začne od severozápadu vo vyšších vrstvách ovzdušia prechodne prúdiť o niečo teplejší vzduch.

Naďalej bude prevládať oblačné až zamračené počasie, ojedinele bude aj hmlisto. Miestami sa však môže oblačnosť prechodne aj zmenšiť. Lokálne sa môžu vyskytnúť slabé zrážky, pri ktorých sa nedá vylúčiť tvorba poľadovice. V priebehu noci a rána očakávame, že minimálna teplota poklesne na väčšine územia na hodnoty 0 až -5 st., avšak v údoliach pri zmenšenej oblačnosti môže byť až okolo -7 st. Vietor bude do rána postupne slabnúť a cez deň už bude fúkať slabý alebo len mierny vietor.

Informáciu priniesol portál SHMÚ.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce