02. 01. 2019 06:51 , článok bol aktualizovaný 02. 01. 2019 17:24 | SLOVENSKO/tvnoviny.sk, TASR

FOTO od VÁS: Udrela poriadna zima, snehu je niekde až po kolená

Cez Donovaly prejdete iba so snehovými reťazami.

Zasnežená obec Kyjov, okres Stará Ľubovňa, od čitateľa Lukáša Vyšňovského.
Zasnežená obec Kyjov, okres Stará Ľubovňa, od čitateľa Lukáša Vyšňovského. Foto: čitateľ TVNOVINY.sk
Zasnežená obec Kyjov, okres Stará Ľubovňa, od čitateľa Lukáša Vyšňovského.
Zasnežená obec Kyjov, okres Stará Ľubovňa, od čitateľa Lukáša Vyšňovského.
Zasnežená obec Kyjov, okres Stará Ľubovňa, od čitateľa Lukáša Vyšňovského.

Vyzerá to tak, že pani Zima už poriadne udrela. Slovenský meteorologický ústav vydal pred silným vetrom výstrahy, ktoré platia až do polnoci. V niektorých krajoch sa podvečer prvý stupeň zmení na druhý. Výstrahy neplatia iba pre Trenčiansky kraj.

Meteorológovia upozornili aj na sneženie, výstraha prvého stupňa platí pre viaceré okresy Prešovského a Žilinského kraja. V týchto lokalitách sa ojedinele očakáva výskyt sneženia, pri ktorom spadne 30 až 40 centimetrov nového snehu.

V okresoch najmä na severe krajiny sa očakáva tvorba snehových jazykov a závejov. "Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," uviedli meteorológovia s tým, že výskyt tohto javu je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, avšak môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Meteorológovia predpokladajú silný vietor, ktorý v Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji môže na horách dosiahnuť rýchlosť od 135 do 160 km/h.

Po 15.00 h sav Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji situácia s vetrom upokojí, pričom SHMÚ zrušil po tejto hodine výstrahu 1. stupňa.

Meteorologická výstraha od SHMÚ na stredu 2. januára 2019.
Meteorologická výstraha od SHMÚ na stredu 2. januára 2019. Foto: Reprofoto SHMÚ
 

Na adresu somreporter@markiza.sk nám viacerí čitatelia napísali, že cesty sú neodhrnuté, hlavne na Kysuciach.

Ak máte fotografie alebo videá, pošlite nám ich na somreporter@markiza.sk a my ich zverejníme.

Zasnežená oravská obec Rabča od čitateľky Natálie

 

Podľa portálu imeteo.sk v noci na severe Slovenska poriadne snežilo a nárazový vietor vytváral fujavicu. Situácia sa začala zhoršovať v neskorých večerných hodinách, čo ľudia zachytili aj kamerou. Podľa portálu by malo snežiť až do piatku (4. 1.).

Zdroj: youtube.com/Marian 105


Zdroj: youtube.com/David Barr


Zdroj: youtube.com/imeteo.sk

Sneženie komplikuje dopravu na severe Slovenska

Sneženie komplikuje dopravu na viacerých miestach Slovenska, predovšetkým však na severe. Horský priechod Donovaly na ceste I/59 je pre husté sneženie uzavretý pre vozidlá nad desať metrov dĺžky. V okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa sa na cestách vytvárajú snehové jazyky a záveje. Pre silné sneženie a vietor je uzavretá aj cesta III/3061 Štrba – Šuňava. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.   

Na ceste I/18 medzi Východnou a Važcom, ale aj na horskom priechode Besník sa tvoria snehové jazyky. Pre silné sneženie je znížená dohľadnosť do 100 metrov v lokalitách Svrčinovec, Čierne-Polesie, Skalité, Čadca, Brodno, Horelica, Štrba, Pastierske, Dovalovo, do 200 metrov v lokalitách Pusté Pole, Liptovský Hrádok, Malý Lipník, Spišská Stará Ves, Stará Ľubovňa, Námestovo, Trstená a Haligovce. Cesta II/584 úsek Srdiečko - Bystrá je prejazdná len so snehovými reťazami.   

Podľa SSC sú všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, okrem úsekov D1 Ivachnová - Važec, D1 Dubná skala - Martin, na Orave R3 Sedliacka Dubová - Široká a R3 Trstená - Tvrdošín, kde je na vozovkách vrstva čerstvého až kašovitého snehu do dvoch centimetrov. Na úseku D3 Svrčinovec - Poľana - Skalité je miestami čerstvý sneh do piatich centimetrov.  

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek západného a západnej časti stredného Slovenska je prevažne vlhký až mokrý, na ostatnom území prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu do hrúbky troch centimetrov. V okresoch Poprad, Prešov, Banská Bystrica, Svidník, Michalovce, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa a na Orave miestami do piatich centimetrov, na cestách III. triedy v oblasti Haligoviec a Trstenej až do desiatich centimetrov.

Všetky horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu do hrúbky troch centimetrov, na horskom priechode Huty do piatich centimetrov. Horské priechody Branisko, Ďurďošík, Dargov, Kremnické Bane, Havran, Látky-Prašivá, Šútovce, Soroška, Biela Hora, Skýcov a Chorepa majú povrch vozoviek vlhký až mokrý.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce