04. 01. 2019 08:07 , článok bol aktualizovaný 04. 01. 2019 09:42 | BRATISLAVA/TASR

Slovensko aj dnes potrápi snehová nádielka. To najhoršie sa očakáva večer

Vo viacerých obciach na severe už od včera platí mimoriadna situácia.

Obec Zákamenné (okres Námestovo)
Obec Zákamenné (okres Námestovo) Foto: čitateľ Jozef

Slovensko aj dnes potrápi snehová nádielka. To najhoršie sa očakáva večer. Od 18.00 h totiž SHMÚ vydal výstrahu pred snehom pre Bratislavský, Trenčiansky, Prešovský a Žilinský kraj.  Snežiť by malo až do sobotných podvečerných hodín. V niektorých okresoch sa dokonca očakáva, že spadne ďalších 20 až 30 centimetrov nového snehu.

Sever Slovenska zasypal sneh, z Oravy a Kysúc hlásia aj viac ako 80 centimetrov

Mimoriadna situácia naďalej trvá podtatranskej obci Ždiar, kde napadlo ďalších 20 centimetrov snehu. Uviedol to starosta Ždiaru Pavol Bekeš s tým, že na niektorých miestach sú pri cestách aj viac ako dvojmetrové mantinely snehu, najväčšie sú na prístupovej ceste do obce smerom od Poľska z lyžiarskeho Strednica.

„Vo štvrtok poobede trochu prestalo snežiť, tak sa nám podarilo porozširovať cesty na hlavnom prieťahu, vyčistili sme niektoré parkoviská. Na noc sme nasadili štyri mechanizmy a pokračovali v práci. Máme tu strašne veľké mantinely, nemáme kam vyhŕňať sneh, takže sme to uvoľňovali. Snežilo nám ale celú noc, takže mimoriadna situácia trvá, pretože musíme ďalej odhŕňať,“ priblížil Bekeš.

Komplikovaná situácia je aj na Orave a Kysuciach, kde tiež niekoľko obcí vyhlásilo mimoriadnu situáciu.

Doprava na hlavných ťahoch je pokojná

Hoci sú všetky sledované diaľničné úseky, rýchlostné cesty a cesty prvej, druhej a tretej triedy na území Slovenska zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý.  Ako tiež informuje SSC v  úseku D3 Svrčinovec - Poľana - Skalité je na vozovke miestami čerstvý sneh do troch až piatich centimetrov a v úsekoch R3 Trstená - Tvrdošín a Sedliacka Dubová - Široká je na vozovkách miestami kašovitý sneh do dvoch centimetrov.

Ako dopĺňa Stella centrum, horský priechod Donovaly je neprejazdný pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Neupravené cesty sú v Žiline a jej okolí. Snehové jazyky a záveje sa vytvárajú na cestách Sedmák - Drábsko, na priechodoch Čertovica a Besník a na cestách v okresoch Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa. Kvôli silnému sneženiu a vetru je uzatvorená cesta Štrba - Šuňava.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín o štvrtkovej situácii na Slovensku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce