08. 01. 2019 10:07 | BRATISLAVA/mm

Fico dokáže obísť Kisku aj nového prezidenta: Za sudcu ho môže vymenovať Danko

Ústavný právnik Ján Mazák tvrdí, že to dovoľuje za určitých okolností ústava.

Odchádzajúci premiér Robert Fico (vľavo) a prezident SR Andrej Kiska
Odchádzajúci premiér Robert Fico (vľavo) a prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR/Martin Baumann

Fica za ústavného sudcu vymenuje Danko. Takýto scenár predostrel ústavný právnik a poradca prezidenta Andreja Kisku Ján Mazák. Podľa neho to za určitých okolností dovoľuje ústava. Stačí na pár mesiacov paralyzovať Ústavný súd. Z procesu vymenovania sa tak vynechá nielen súčasný prezident, ale aj ten budúci.

„Od 17. februára bude Ústavný súd bez predsedu. Nuž a predstavme si, že bez predsedu zostane až do 15. júna 2019. Teraz musím citovať ústavu. Podľa jej článku 101 ods. 7 zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta zložením sľubu. Sľub skladá pred Národnou radou do rúk predsedu Ústavného súdu napoludnie v deň, keď sa má skončiť volebné obdobie predchádzajúceho prezidenta," napísal Mazák na svojom blogu Denníka N.

Ústavný právnik pokračuje s tým, že ak nebude predseda Ústavného súdu, nebude ani prezident.

„Podľa článku 105 ods. 1 ústavy ak… bol zvolený nový prezident, ale ešte nezložil sľub… oprávnenia prezidenta podľa čl. 102 ods. 1 písmena s) prechádzajú v tom čase na predsedu Národnej rady. Písmeno s) však obsahuje kompetenciu prezidenta republiky vymenovať sudcov, predsedu a podpredsedu Ústavného súdu. O nových sudcoch Ústavného súdu a jeho šéfovi by teda po 15. júni 2019 rozhodoval Andrej Danko," uzatvára Mazák.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce