09. 01. 2019 08:07 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

V Bratislave sa za necelú pol hodinu oteplilo o 5 stupňov

Dôvodom bol vznik inverznej vrstvy.

Muž odpratáva sneh z auta počas hustého sneženia v Bratislave.
Muž odpratáva sneh z auta počas hustého sneženia v Bratislave. Foto: TASR

Nad juhozápad a krajný západ Slovenska sa počas utorkového popoludnia začal dostávať teplý vzduch. Zatiaľ čo na juhu Záhoria sa oteplilo do kladných hodnôt už popoludní, v oblasti Bratislavy, ale aj ďalších oblastí na západe Podunajskej nížiny boli teploty pod nulou, informuje portál imeteo.sk.

Dôvodom bol vznik inverznej vrstvy. Malé Karpaty totiž vytvárajú prirodzenú bariéru. Teplý vzduch začal postupovať od západu a dostal sa nad chladný vzduch, ktorý sa nachádzal na záveternej strane Karpát.

Zatiaľ čo dopoludnia sa na Záhorí teploty pohybovali okolo +0,8 °C (Malacky, 10.00 h), v Bratislave-Ivanke bolo v tom čase len -4,1 °C, na Kolibe dokonca -4,5 °C.

Vo večerných hodinách okolo 22.15 h sa v západných častiach Bratislavy rozfúkal vietor, ktorý rozrušil inverznú vrstvu a teplý vzduch sa tak prepadol z výšok do prízemnej vrstvy.

V Bratislave sa oteplilo o 5 stupňov za necelých 30 minút

Na stanici Bratislava - FMFI (Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK) sa z - 2,3 °C o 22.12 h oteplilo na +3,2 °C o 21:28, čo je zmena teploty o 5,5 °C len v priebehu 16-tich minút.

Do 23. 00 h sa oteplilo už aj na Kolibe, kde teplota dosiahla +2,3 °C.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce