18. 01. 2019 19:30 | RATKOVSKÉ BYSTRÉ/TV Markíza

Pán Javor účty platí, no elektriku na chalupe aj tak nemá. Problém je u suseda

No účty za jej odber platí dodnes, ale ani kávu si uvariť nemôže.

Majiteľ domu Jan Javor.
Majiteľ domu Jan Javor. Foto: TV Markíza

Účty platí, no elektriku na chalupe aj tak nemá. Problém, ktorý sa snaží už dva roky pán Javor vyriešiť cez Stredoslovenskú distribučnú, zabrzdil sused. Zdá sa, že ak sa s ním nedohodne, naďalej bude pri sviečkach.

Pri vstupe do malej obce Ratkovské Bystré, kde žije len 360 obyvateľov vás víta konštrukcia elektrického vedenia. Akoby paradoxne práve elektrika je to, čo pánovi Jánovi Javorovi na chalupe chýba.

A vraj fungovala od roku 1950, keď sa elektrifikácia robila v celej obci. Problém vznikol v roku 2017, keď chceli s manželkou zapnúť svetlo. Zostala tma a tá je až doteraz.

Pán Javor sa pochopiteľne vec snažil riešiť. Najskôr si zavolal odborníka, ktorý mu ozrejmil, že chyba bude na susedovej streche odkiaľ vedie elektrický kábel k jeho domu. A tak zavolal na poruchovú linku Stredoslovenskej distribučnej. Prišiel zamestnanec, ktorý povedal, že to nie je v jeho kompetencii opraviť elektriku.

„Naši pracovníci na mieste zistili, že sa jedná o poruchu zariadenia, ktoré nie je v správe ani vo vlastníctve Stredoslovenskej distribučnej. V jednoduchosti ide o to, že odberateľ odoberá elektrickú energiu prostredníctvom svojho suseda," vysvetlil v stanovisku hovorca distribučnej spoločnosti Miroslav Gejdoš.

Napriek tomu pomôcť chceli, no sused ich ťažkú techniku na pozemok pustiť nechcel. „Preto nepustím na svoj pozemok, lebo mám tam septik a aj kanalizácia je tam, takže keby sa mi tam zakotví tak automaticky mi to praskne. Keď chcú môžu tam dať jeden stĺp, ďalší to im dovolím na ten pozemok a neni problém, tam sa dá kludne ponad strechu natiahnuť kábel," hovorí sused.

K oprave, ktorú by zamestnanci vykonali nad rámec svojich povinností tak neprišlo. „Ideálnym riešením pre odberateľa je, aby si zabezpečil vo svojej réžii opravu. To znamená, aby si najal plošinu, prípadne nejakých odborníkov, ktorí mu túto poruchu odstránia a aby sa dohodol so susedom ako k tejto oprave dôjde," radí Gejdoš.

V prípade, ak by sa ale nedohodli, stále je tú druhá možnosť. Pán Javor môže na suseda zavolať políciu. Následne súd rozhodne, ako mu pomôcť.

Reportáž spracoval Marek Šilhavík.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce