14. 01. 2019 19:02 , článok bol aktualizovaný 14. 01. 2019 22:52 | ŽILINA/TASR

Kolaps medzi Žilinou a Čadcou: Dopravu čiastočne obnovujú

Nákladné motorové vozidlá bude polícia púšťať po etapách, osobné bez obmedzení.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR

Doprava na ceste medzi Žilinou a Čadcou  skolabovala v oboch smeroch. Policajti na oficiálnej facebookovej stránke informovali, že polovicu trasy prešli vodiči za tri hodiny. "Cesta je čistý ľad. Prejazd policajtov a hasičov je nemožný. Cestári uviazli v kolónach, číslo 158 je maximálne vyťažené. Hliadky usmerňujú dopravu a odkláňajú už v Žiline," upozornili policajti.

Premávku na ceste 1/11 zo Žiliny v smere na Čadcu postupne obnovujú. Nákladné motorové vozidlá bude polícia púšťať po etapách, osobné bez obmedzení.

Cesta medzi Žilinou a Čadcou je pre poľadovicu uzavretá. Zastavený je aj tranzit do Českej republiky. Šmýka sa v celom Žilinskom kraji.

Polícia večer vyzvala vodičov, aby sa vzhľadom na avizované poveternostné podmienky na utorok (15.1.) nevydávali na cestu, pokiaľ to nie je nevyhnutné alebo využili iný druh prepravy, informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

Mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou bola v pondelok večer v Žilinskom kraji v dvoch mestách a 26 obciach. Mimoriadnu situáciu vyhlásili aj mesto Krásno nad Kysucou (okres Čadca) a obce Novoť, Zákamenné a Sihelné (okres Námestovo).

V Žilinskom kraji je momentálne mimoriadna situácia v okrese Čadca v mestách Čadca a Krásno nad Kysucou a v obciach Makov, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Raková, Korňa, Staškov. V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše. V okrese Dolný Kubín v obciach Pribiš a Pucov. V okrese Námestovo v obciach Novoť, Zákamenné, Sihelné, Mútne, Oravské Veselé, Klin, Oravská Lesná, Rabčice, Oravská Polhora a Rabča. V okrese Kysucké Nové Mesto v obci Ochodnica.

Spoločným menovateľom situácie v uvedených obciach je podľa vedúceho odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline najmä opätovné sneženie a padanie snehu zo striech.

"V niektorých obciach je po spadnutí snehu zo striech na ceste okamžite meter snehu a cesta je neprejazdná. No a v niektorých obciach zistili, že keď sa snažili sneh len odhŕňať a neodvážali ho, po opätovnom snežení ho už nebude kde odhŕňať, lebo sa vytvorili mantinely. Komunikácie by mali byť priechodné minimálne pre jedno auto. Preto odstraňujú sneh, aby vytvorili miesta na vyhýbanie áut. Tak musia začať odvážať sneh aj tam, kde ho predchádzajúce dni neodvážali," vysvetlil Hollý.

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý. Na úsekoch diaľnice, D1 Ivachnová - Liptovský Mikuláš, Branisko - Široké - Fričovce - Chminianska Nová Ves, D3 Svrčinovec - Poľana - Skalité a na úsekoch rýchlostnej cesty R1 odpočívadlo Tekovské Nemce - Hronský Beňadik, Žiar nad Hronom - Kováčová, obchvat Banskej Bystrice, R2 Zvolen - Pustý Hrad, R3 Trstená - Tvrdošín, Sedliacka Dubová - Široká, R4 obchvat Svidníka sa nachádza vrstva čerstvého až kašovitého snehu hr. 1- 2 cm.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý, miestami, najmä v hornatejších oblastiach, sú vozovky pokryté vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu hrúbky 1-3 cm, miestami, najmä na cestách nižších kategórií do 4-5 cm. Na cestách III. triedy v obvodoch Trstená, Dolný Kubín, Spišská Stará Ves, Stará Ľubovňa je na vozovke čerstvý až utlačený sneh hrúbky 5-10 cm. Miestami zľadovatený sneh hr. 4-5 cm je na úsekoch ciest : II/499 Košariská - Banka, II/502 Dechtice-Vrbové, II/504 Trnava - Trebatice, hr. 1-3 cm na úsekoch ciest I/61 Drahovce - Horná Streda, II/504 Krakovany - Očkov, II/507 v okrese Piešťany.

Podľa aktuálnych informácií všetky horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu hr. 1-3 cm. Na HP Vrchslatina, Huty, Podspády je čerstvý až utlačený sneh hr. 4-5 cm a na HP Herlianske Sedlo je čerstvý sneh hrúbky 5-10 cm. HP Biela Hora, Kremnické Bane, Pezinská Baba, Vyšehrad, Soroška, Chorepa majú povrch vozoviek vlhký až mokrý. Miestami zľadovatený sneh hr. 1 cm sa nachádza na HP Havran, informuje portál zjazdnost.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce