15. 01. 2019 09:31 , článok bol aktualizovaný 15. 01. 2019 17:56 | ŽILINA/TASR

Sever Slovenska sa topí v snehu: Mimoriadnu situáciu už nevyhlasujú len obce, ale celé okresy

V niektorých lokalitách sa očakáva výskyt silného sneženia, pri ktorom spadne 50 - 70 cm nového snehu.

Záber z Oravskej Lesnej.
Záber z Oravskej Lesnej. Foto: Ján Kvak/somreporter

Okresné úrady v Námestove a Čadci vyhlásili v utorok mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou na území celých okresov. Celkovo je mimoriadna situácia v Žilinskom kraji vyhlásená v troch mestách a 34 obciach. Informoval o tom vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Na území okresu Námestovo je mimoriadna situácia v Námestove a 11 obciach, na území okresu Čadca v mestách Čadca, Krásno nad Kysucou a 11 obciach. V okrese Žilina je mimoriadna situácia v štyroch obciach, v okrese Dolný Kubín v troch obciach, v okrese Martin v troch obciach, v okrese Kysucké Nové Mesto v jednej obci a v okrese Ružomberok v jednej obci.

 

Snežiť bude aj naďalej

V utorok po 17. h najviac sneží v Žilinskom kraji, na severe Banskobystrického kraja a na východe krajiny, kde intenzita sneženia presahuje 1 mm/h. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom profile na sociálnej sieti.

Meteorológovia uvádzajú, že v Oravskom Veselom a Hornom Vadičove intenzita sneženia presahuje takmer 3 mm/h.

"Predovšetkým v Žilinskom kraji a na hornom Spiši bude sneženie pretrvávať až do zajtrajšieho poludnia, opäť tak treba očakávať výraznejšiu snehovú nádielku," uviedol SHMÚ. Najmä na severe krajiny naďalej platia výstrahy pred snežením a vetrom na horách.

Výstraha druhého stupňa pred snežením platí do stredy 16. januára pre okresy Čadca, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad, informuje o SHMÚ na svojom webe.

V niektorých okresoch Prešovského a Žilinského kraja sa očakáva výskyt silného sneženia, pri ktorom spadne 50 - 70 cm nového snehu, v niektorých miestach až 80 cm. "Uvedená výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre dopravu a pohyb osôb," uvádza SHMÚ. Meteorológovia varujú aj pred tvorbou a výskytom snehových jazykov a závejov. Výstraha prvého stupňa v tejto súvislosti platí do stredy pre niektoré okresy Banskobystrického, Trenčianskeho, Prešovského a Žilinského kraja.

Výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách je vyhlásená do stredy v okresoch Dolný Kubín, Ružomberok, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Brezno a Poprad.
Meteorológovia vydali aj výstrahu prvého stupňa pred vetrom, platí do stredy pre viaceré okresy v Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Trnavskom, Prešovskom a Košickom kraji.

SHMÚ varuje aj pred tvorbou a výskytom poľadovice, najmä v okresoch Banskobystrického, Trenčianskeho, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce