16. 01. 2019 08:09 , článok bol aktualizovaný 16. 01. 2019 15:11 | ŽILINA/TASR

Vážna situácia na Orave: Znova povolali hasičov a vojakov, ohrozené sú strechy budov

V Námestove zasadal krízový štáb.

Vážna situácia na Orave.
Vážna situácia na Orave. Foto: Polícia SR

Situácia v obci Oravská Lesná je naďalej mimoriadne vážna, túto noc napadlo ďalších 50 centimetrov mokrého snehu. Výška snehovej pokrývky na niektorých miestach v obci dosahuje výšku viac ako dva metre. Ohrozené sú najmä strechy miestnych budov, ktoré sa pod ťažkým snehom môžu prelomiť. Snehovú kalamitu prišlo v stredu ráno odpratávať 40 vojakov a množstvo profesionálnych i dobrovoľných hasičov.

Hasiči stále zasahujú.
Hasiči stále zasahujú. Foto: hazz, Vladimír Benko jr.
 

"Po tejto noci sme sa dočkali ďalšej nádielky snehu, odhadom 50 centimetrov. Obecná technika sa už pod náporom snehu začína kaziť. Okrem zvyčajnej techniky, ktorú máme, pomáhajú aj vojaci. V utorok (15.1.) večer ich bolo prisľúbených 20, dnes ich prišlo 40. Pre všetkých sa našla práca v teréne. Ide najmä o pomoc starším ľuďom, odstraňovanie snehu zo striech budov školy, zdravotného strediska či telocvične," uviedol zástupca starostu v Oravskej Lesnej Jozef Rošťák.

Zásah hasičov.
Zásah hasičov. Foto: HaZZ
 

Doplnil, že veľmi pomáhajú aj hasičské záchranné zložky. Okrem miestnych dobrovoľných hasičov prišli vypomôcť aj hasiči z obce Zákamenné či profesionálni príslušníci z Liptovského Mikuláša, Dolného Kubína a Tvrdošína. "Sú medzi nimi aj lezci, ktorí sú pre nás momentálne mimoriadne dôležití," povedal Rošťák s tým, že v obci sa momentálne prioritne zaoberajú odpratávaním snehu zo striech a tiež úpravou a sprejazdňovaním ciest.

 

Starší obyvateľ Oravskej Lesnej Emil Noga si zaspomínal, že toľko snehu, ako majú teraz, videl naposledy pred mnohými rokmi. Aj v minulosti podľa neho napadalo veľa snehu, no nie každý deň, a tak intenzívne. "Napadlo a potom na chvíľku ustalo a vyjasnilo sa. Teraz padá vkuse. Raz mrzne, potom je sneh mokrý, potom láme strechy," zhodnotil.

Zásah hasičov.
Zásah hasičov. Foto: HaZZ
 

Mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v Žilinskom kraji v stredu platí vo všetkých obciach okresov Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto. Na Oravu v utorok v noci dorazil aj špeciálny plávajúci transportér z Malaciek, ktorý slúži najmä v neprístupných lokalitách a osadách na evakuáciu osôb a majetku.

V súvislosti so snehovou kalamitou na Orave sa v stredu o 13.00 h v Námestove uskutočnilo zasadnutie krízového štábu, informovala hovorkyňa hasičov Zuzana Farkasová.

V Ždiari zasypalo aj školu a škôlku

V obci Ždiar, okres Poprad, v stredu ráno starosta Pavol Bekeš opäť vyhlásil mimoriadnu situáciu. Dôvodom sú tentoraz znova sneženie i silný vietor, ktoré komplikujú život tamojších obyvateľov, v noci a ráno tam odhadom napadlo ďalšieho pol metra snehu. V tejto podtatranskej obci je to pritom už druhýkrát túto zimu, čo museli pre kalamitu vyhlásiť mimoriadny stav.

Silný vietor a husté sneženie zasypalo v noci aj miestnu školu a škôlku, prístup k nim sa však podarilo zabezpečiť. "V školských zariadeniach je však len niekoľko detí, pretože sa zrejme niektorým rodičom nepodarilo vyhrabať sa spod nánosov snehu a ostali radšej doma. Museli sme nasadiť všetku dostupnú techniku a povolať na pomoc aj ďalšie mechanizmy, aby sme umožnili okrem iného aj prístup sanitky pre ľudí, ktorí musia ísť na dialýzu," dodal Bekeš.

Ľudia bez elektriny

Na strednom Slovensku bolo v stredu ráno bez elektriny približne 800 odberných miest a mimo prevádzky 40 trafostaníc Stredoslovenskej distribučnej. Podľa hovorcu spoločnosti Miroslava Gejdoša došlo v noci z utorka na stredu k ďalším poruchám na elektrických vedeniach vplyvom nepriaznivého počasia, najmä hustého sneženia.

Poruchy riešia podľa Gejdoša na úrovni vysokého napätia v obciach Kolárovice (okres Bytča), Dlhá nad Kysucou, Nová Bystrica – časť Vychylovka (okres Čadca) a v žilinskej mestskej časti Vranie.

"V okrese Martin evidujeme problém v Turanoch. V Liptove sú niektorí odberatelia bez elektriny v obciach Ľubochňa (okres Ružomberok) a Kráľova Lehota – časť Svarín (okres Liptovský Mikuláš). V Prievidzskom okrese nejde elektrina niektorým odberateľom v Handlovej, konkrétne v mestskej časti Nová Lehota," doplnil hovorca SSD.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce