21. 01. 2019 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zdravotným sestrám mali zvýšiť platy od januára. Niektoré však nedostali ani euro naviac

Podľa komory sestier tak lepšie zarábajúce zdravotníčky nedostanú nič.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Urobili si len dobrú reklamu? Od prvého januára sa mali zdravotným sestrám zvýšiť platy o 10 percent. Markíze sa už ale ozvali zdravotníčky, ktorým sľúbené percentá nepridali. Ich komora hovorí, že štát s fanfárami o náraste platov vlastne iba zavádzal.

Markízu na problémy s platmi upozornili sestry z Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Želajú si zostať v anonymite, no napísali nám, že zamestnávateľ im na plate nepridal.

Univerzitná nemocnica to de facto priznáva, že októbrovým navýšením sú sestry vybavené.

 

Ak už ale sestry mali také platy, ako zákon káže, podobne, ako sa to stalo v UNB, v januári im už pridať nemusia. A to mnohé zaskočilo. Keď totiž štát ohlasoval zvyšovanie platov, znelo to inak. Ministerka sa tým chválila dokonca na dvoch tlačových konferenciách.

Ministerstvo zdravotníctva povedalo „A", teda že pôjde o základné platy. Na ani na jednej tlačovke však neodznelo „B" a to vysvetlenie, že plat nemusí narásť každej sestre na Slovensku.

Podľa komory sestier tak lepšie zarábajúce zdravotníčky nedostanú nič. Overiť si to ale chcú v prieskume. Sestričiek sa pýtajú, či a ako im platy narástli.

Januárové zvyšovanie má stáť 200 miliónov eur. Ak ale nie je plošné, otázne je, či opatrenie za milióny sestry v nemocniciach udrží.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce