23. 01. 2019 00:08 , článok bol aktualizovaný 23. 01. 2019 14:54 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Po nočnom požiari v internáte v Bratislave sú dvaja ľudia vo vážnom stave

Z budovy evakuovali asi 200 ľudí, z toho 60 študentov.

Požiar internátu chemického učilišťa vo Vlčom hrdle v Bratislave.
Požiar internátu chemického učilišťa vo Vlčom hrdle v Bratislave. Foto: TV Markíza
Požiar internátu chemického učilišťa vo Vlčom hrdle v Bratislave.
Požiar internátu chemického učilišťa vo Vlčom hrdle v Bratislave.
Požiar internátu chemického učilišťa vo Vlčom hrdle v Bratislave.

Situácia po požiari v Internáte Slovnaft vo Vlčom hrdle v bratislavskom Ružinove je stabilizovaná rovnako ako zdravotný stav dvoch ľudí, ktorí sa pri požiari vážne zranili. Informovali o tom člen predstavenstva spoločnosti Slovnaft Gabriel Szabó a starosta Ružinova Martin Chren.

Obaja vyzdvihli prácu hasičov a záchranných zložiek. Tiež koordináciu evakuácie zamestnancami strednej chemickej školy. Mestská časť aj spoločnosť budú súčinné pri ďalšom vyšetrovaní. "Keď sa nájde zdroj požiaru, potom budeme môcť transparentne povedať, aké nápravné opatrenia vykonáme," konštatoval Szabó. Pri udalosti podľa neho automaticky vyplo elektrinu a ističe, preto nefungovali ani hlásiče požiaru.

Mladí ľudia skončili v nemocnici

Nočný požiar v internáte vo Vlčom hrdle v bratislavskom Ružinove si vyžiadal hospitalizáciu troch ľudí. Z toho sa dvaja pacienti nachádzajú vo vážnom stave a sú hospitalizovaní na klinike popálenín. Stav jedného pacienta je stabilizovaný a mimo ohrozenia života. Uviedla to hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.  

Z miesta požiaru bolo približne o polnoci prevezených do UNB desať ľudí. "Naši zdravotníci ambulantne ošetrili sedem pacientov pre podozrenie na nadýchanie sa splodinami oxidom uhoľnatým. Títo siedmi pacienti boli po ošetrení prepustení," priblížila Kliská. Stav ďalších troch pacientov si vyžadoval hospitalizáciu.

Nočný požiar vznikol v suterénnych priestoroch elektrickej rozvodne. Príčinu jeho vzniku vyšetrujú hasiči aj policajti, informoval veliteľ bratislavských hasičov Marián Bugár. Z internátu podľa jeho slov evakuovali celkovo 220 osôb. Najprv sa pozornosť hasičov sústredila na ľudí, ktorí boli v zadymených izbách. Následne na tých, ktorí sa zhromaždili na streche prístupovej chodby do pridruženej plavárne.

Situáciu sa podľa neho vďaka dostatočnému počtu nasadených hasičov podarilo dostať pod kontrolu za niekoľko desiatok minút. "Samotná lokalizácia bola hlásená až v tretej hodine od odhlásenia, a to z dôvodu, že objekt je pomerne zložitejšie členený," doplnil. 

Požiar internátu chemického učilišťa vo Vlčom hrdle v Bratislave.
Požiar internátu chemického učilišťa vo Vlčom hrdle v Bratislave. Foto: TV Markíza
 

Požiar v internáte chemického učilišťa vypukol v utorok (22.1.) pred 23.00 h v suteréne, pričom došlo k silnému zadymeniu celej päťposchodovej budovy. Hasiči evakuovali 60 mladistvých, priblížila hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.

 Pri udalosti podľa hovorkyne Farkasovej zasahovalo 43 hasičov z Bratislavy a zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách s 11 kusmi hasičskej techniky. Hasiči poskytli aj evakuačný autobus. Celkovo sa podľa hasičov malo zraniť 10 osôb.

Pomoc od vysokoškolákov

Stredoškoláci a študenti Ekonomickej univerzity v Bratislave z internátu, ktorý v noci horel, sa môžu ubytovať vo vedľajšom študentskom domove. Podľa riaditeľky domova Heleny Kuchyňkovej je v súčasnosti voľných približne 20 lôžok.

"Študentský domov Ekonomickej univerzity Vlčie hrdlo 74 je samostatný objekt, ktorý nebol zasiahnutý požiarom objektu, ktorý sa nachádzal v jeho okolí, a momentálne je iba odpojený od elektrickej energie," spresnila.

 

Evakuovaní obyvatelia internátu pri Slovnafte po požiari.
Evakuovaní obyvatelia internátu pri Slovnafte po požiari. Foto: René Medzihradský
 

Reportáž pripravuje redaktor TV Markíza René Medzihradský.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce