24. 01. 2019 17:00 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

Prichádza oteplenie. Zamrznuté potoky na severe Slovenska hrozia povodňami

Hydrológovia vydali výstrahu.

Problémy narobili ľadové povodne na strednom a východnom Slovensku aj pár rokov dozadu.
Problémy narobili ľadové povodne na strednom a východnom Slovensku aj pár rokov dozadu. Foto: TVNOVINY.sk

Počasie nás zrejme bude trápiť aj naďalej. Po snehovej kalamite a treskúcich mrazoch, príde oteplenie. Zamrznuté potoky na severe Slovenska tak hrozia povodňami. Hydrológovia vydali výstrahu.

Voda zaliala zaparkované autá lyžiarov v Oravskej Lesnej pred siedmimi rokmi. Problémy narobili ľadové povodne na strednom a východnom Slovensku aj dva roky dozadu.

"Prakticky v stredu to tak začalo, začalo sa vylievať na cestu," uviedol obyvateľ Sklabinského Podzámku. 

Nastúpiť musela aj ťažká technika hasičov, vodohospodárov i súkromníkov. "Zatiekol dom vedľa, už to tam má v záhrade," hovoril starosta obce Zádiel Július Nehoda. "Bol ohrozený jeden rodinný dom," objasnil veliteľ zásahu Zoltán Drága.

Na mnohých miestach zasahovali niekoľkokrát.

Ako sa hovorí, netreba maľovať čerta na stenu. No podľa meteorológov by bolo dobré pripraviť sa na podobnú situáciu ako pred dvoma rokmi aj teraz. Zatiaľ vydali výstrahu pre okres Liptovský Mikuláš.

Teraz sa ale oteplilo aj o viac ako desať stupňov, teploty sa blížia k nule. Z potokov a riečok v povodí Váhu sa z ľadu sem tam ozve puknutie.

Vodohospodári zatiaľ zasahujú len na východe. "Z pohľadu vodohospodárov je situácia pokojná z výnimkou rieky Slaná, kde v jednom úseku odstraňujeme ľadové bariéry," dodal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

Výstraha pred ľadovými povodňami zatiaľ platí na Liptove do nedele. Najviac ohrozené môžu byť obce s malými potokmi, ponad ktoré je veľa nízkych mostov a mostíkov.

Viac sa dozviete v reportáži Mária Kermieta

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce