28. 01. 2019 07:37 , článok bol aktualizovaný 28. 01. 2019 15:07 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Slovensko zasypáva nový sneh: Doprava je na viacerých miestach paralyzovaná

Výstrahy pred snehom budú platiť ešte niekoľko hodín.

Snežný pluh na ceste v Bratislave.
Snežný pluh na ceste v Bratislave. Foto: TASR

Kým v premávke bratislavskej MHD sa situácia od rána postupne stabilizuje, prímestské autobusové linky výrazne meškajú. TASR to potvrdili hovorcovia dopravcov.

"Vozidlá MHD začali postupne jazdiť podľa platných cestovných poriadkov," informovala TASR hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová.

Prímestské autobusové linky, naopak, pre zlé podmienky na cestách zaznamenávajú výrazné, až dvojhodinové meškania. "Situácia je veľmi komplikovaná zo všetkých smerov," povedala o linkách smerujúcich do hlavného mesta zo Záhoria, okolia Pezinka i Senca hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky môžu meškať aj vlaky vychádzajúce z bratislavských vlakových staníc, informuje o tom Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na Twitteri.

Na bratislavskom letisku počasie zatiaľ nespôsobuje žiadnu mimoriadnu situáciu. "Vzhľadom na aktuálne poveternostné podmienky môžu mať niektoré lety na prílete a odlete mierne meškanie, no viac-menej platia naplánované časy," informovala TASR hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava Veronika Ševčíková.

V Bratislave začalo nadránom snežiť, podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu môže napadnúť až 15 centimetrov snehu. Výstraha pred snežením platí v Bratislave i oblasti Malých Karpát do 12. h.

Za sedem hodín 39 udalostí

Za ostatných sedem hodín zasahovalo v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou takmer 100 hasičov pri 39 udalostiach, ktoré vznikli v dôsledku silného sneženia. TASR o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

"Situácia je naďalej najvážnejšia v Banskobystrickom kraji, kde bolo vyslaných 42 príslušníkov k 12 udalostiam," priblížila Križanová.

V Žilinskom kraji zasahovali hasiči šesťkrát. V Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji boli doposiaľ vyslaní k piatim udalostiam, ktoré vznikli v súvislosti s nepriaznivým počasím.

Najčastejšie hasiči pomáhali pri dopravných nehodách. Na viacerých miestach podľa slov Križanovej príslušníci HaZZ stále zasahujú.

V Banskej Bystrici pomáhajú aj ľudia

Od skorých ranných hodín je pre intenzívne husté sneženie v uliciach Banskej Bystrice, na cestách a peších komunikáciách, kde mesto zabezpečuje zimnú údržbu, 22 mechanizmov a takmer 60 ľudí. TASR o tom v pondelok informovala Dominika Smoleňová z banskobystrického magistrátu.

Chodci v meste pod Urpínom sa ešte okolo obeda vo vnútroblokoch na sídliskách brodili 20 až 25-centimetrovou vrstvou snehu a stále výdatne sneží.

Vozovky sú zjazdné, vodiči jazdia po utlačenej vrstve snehu. Mesto žiada občanov o trpezlivosť a vyzýva, aby radšej využívali prostriedky MHD. Nie je totiž možné súbežne zabezpečiť na území celého mesta bezproblémový stav vozoviek.

Muž frézuje sneh v obci Staré Hory smerom na horský priechod Donovaly po hustom snežení.
Muž frézuje sneh v obci Staré Hory smerom na horský priechod Donovaly po hustom snežení. Foto: TASR
 

"Vychádzajúc z plánu zimnej údržby sa postupuje podľa poradia dôležitosti. Ako prvé sa čistia tepnové a spojovacie komunikácie s MHD, prístupové cesty k zdravotníckym zariadeniam, výjazdové trasy hasičských vozidiel a hlavné chodníky. Nasledujú prístupové a obslužné komunikácie, ktoré majú význam pre zásobovanie, dopravu z priemyselných závodov a podobne. Medzi poslednými sú cesty, ktoré majú význam prevažne len pre dopravu súkromnými dopravnými prostriedkami," uviedla Smoleňová.

Na zabezpečení zjazdnosti a schodnosti miestnych komunikácií sa podieľajú zazmluvnené spoločnosti, ako aj mestská spoločnosť Záhradnícke a rekreačné služby mesta. Okrem týchto subjektov so zimnou údržbou pomáha Podnik medzitrhu práce a verejnoprospešní pracovníci.

"Od utorka (29.1.) bude odpratávať sneh v okolí časti mesta - Kráľová aj 10 až 15 väzňov. Spolupracujú i samotní občania, ktorým mesto doručilo k dnešnému dňu zhruba dve tony posypovej soli na spriechodnenie peších komunikácií v blízkosti bytových domov. Rozvoz posypovej soli poskytujeme naďalej na základe požiadaviek občanov," dodala Smoleňová.

Premávku komplikuje znížená dohľadnosť, snehové jazyky i poľadovica

Na cestách v Galante a okolí je poľadovica. So zníženou dohľadnosťou zasa musia šoféri rátať vo viacerých lokalitách západného a stredného Slovenska. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe www.zjazdnost.sk.

"Dohľadnosť do 50 metrov sa je v okolí lokality Šturec, do 100 metrov v okrese Čadca a v okolí Bratislavy, na diaľnici D2 Bratislava - Závod, na diaľnici D1 Bratislava - Zeleneč, taktiež v okolí lokalít Trenčín, Púchov, Sverepec, Banská Bystrica, Hronský Beňadik a Žarnovica," spresňujú cestári.

Varujú tiež pred snehovými jazykmi a závejmi, ktoré sa v dôsledku silného vetra vytvárajú na otvorených úsekoch ciest v okolí Nižnej Šebastovej, Záborského a Trstenej.

Z horských priechodov Šturec, Donovaly a Kremnické Bane hlásia husté sneženie, úseky sú preto uzavreté pre kamióny. Podľa SSC je so snehovou pokrývkou potrebné rátať na väčšine ciest Slovenska.

Na sneženie v regiónoch západného a stredného Slovenska upozorňuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Na juhozápade krajiny môže do pondelkového popoludnia napadnúť do 15 centimetrov snehu, v lokalitách severozápadného a stredného Slovenska to môže byť do podvečera až 30 centimetrov, informujú meteorológovia v rámci výstrahy prvého stupňa.

V Nitre sa tvoria kolóny, meškajú mestské aj prímestské linky

Husté sneženie komplikuje v pondelok dopravu v Nitre a okolí, kde sa na cestách tvoria kolóny.

Podľa informácie vedenia spoločnosti Arriva Nitra, ktorá zabezpečuje mestskú hromadnú dopravu v meste pod Zoborom, mešká väčšia časť mestských a prímestských liniek.

Jednotlivé spoje meškajú v priemere 20 a viac minút, v niektorých prípadoch však meškanie prekročilo hodinu, upozorňuje dopravná spoločnosť. "Aktuálne neobsluhujeme zastávku Prameň na linke 11, ostatné linky premávajú po celej trase," informuje Arriva.

V Novohrade a Gemeri je po nočnom snežení na väčšine ciest sneh

Po nočnom snežení v regiónoch Novohrad a Gemer zostal na väčšine ciest v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava čerstvý sneh v hrúbke jedného až troch centimetrov. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojej internetovej stránky zjazdnost.sk.

Čerstvý sneh hrubý jeden centimeter sa podľa cestárov nachádza miestami aj na hlavnom južnom ťahu, teda na ceste I/16 v úseku od Lučenca po Brzotín v Rožňavskom okrese. Rovnaké snehové podmienky sú aj v úsekoch rýchlostnej cesty R2 Ožďany - Babin Most v Rimavskosobotskom okrese a Figa - Tornaľa v Revúckom okrese.

S dvojcentimetrovou čerstvou snehovou vrstvou musia vodiči rátať na horskom priechode Soroška pri Rožňave. Čerstvý sneh s hrúbkou jeden centimeter je na horských priechodoch Chorepa nad Klenovcom a Zbojská nad Tisovcom v okrese Rimavská Sobota.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre obidva regióny výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá potrvá do 18.00 h. Meteorológovia očakávajú na niektorých miestach sneženie, pri ktorom môže napadnúť 20 až 30 centimetrov nového snehu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce