03. 02. 2019 18:59 | BRATISLAVA/TV Markíza

Lubyová odklepla peniaze aj firme, s ktorou sa už štát súdi pre pochybné čerpanie inej dotácie

Predtým to boli peniaze na cestovný ruch, teraz na podporu vedy.

Hotel Jalta v Michalovciach.
Hotel Jalta v Michalovciach. Foto: TV Markíza

Škandál okolo miliónových stimulov na vedu neutícha. Televízia Markíza zistila, že ministerka školstva Martina Lubyová odklepla peniaze aj firme, s ktorou sa už štát súdi pre pochybné čerpanie inej dotácie. Kompetentní v tom, tak ako doteraz, žiadny problém nevidia.

Ministerstvo hospodárstva odkleplo hotelu Jalta v Michalovciach na rozvoj cestovného ruchu vyše 270-tisíc eur. Výmenou sľuboval zamestnať nových ľudí. Hostí tu už ale viac ako rok vítajú zatvorené dvere.

Rekonštrukcia sa zasekla na súdnom spore. Ministerstvo tvrdí, že firma porušila podmienky dotácie. Hotel ale peniaze vrátiť odmietol, a tak sa začali so štátom súdiť.

Budova hotela je zakonzervovaná do skončenia súdneho sporu. Spoločnosť FUTÚRUM doposiaľ na rekonštrukciu preinvestovala 800-tisíc EUR z vlastných zdrojov.

Na samotnom súde so spoločnosťou by nebolo nič zvláštne. Lenže, krátko pred Vianocami tá istá firma, ktorá má sídlo v tom istom hoteli, dostala od štátu peniaze znovu. Tentoraz priamo s podpisom ministerky školstva. A nie na cestovný ruch, ale zrazu na podporu vedy.

Výskumu sa firma, podľa obchodného registra, začala venovať až koncom októbra. A už v decembri jej ministerka podpísala dotáciu na vedecký projekt za 1,3 milióna eur.

Na čele spoločnosti stojí podnikateľ Martin Babiar. Z 30 úspešných projektov jeho firmám schválili tri. Ministerstvo by mu teda malo postupne vyplatiť zhruba štyri milióny eur. A to, že sa kedysi poznal so šéfom SNS vraj nehralo žiadnu úlohu.

Poslancom vysvetlenia národniarov nestačia. Pochybnosti vyvolávajú aj ďalšie firmy, ktorým chce ministerka vyplatiť milióny eur. V parlamente už preto zbierajú podpisy na odvolanie Martiny Lubyovej.

Téme sa podrobne venoval Viktor Serebryakov, pozrite si jeho reportáž:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce