04. 02. 2019 16:36 , článok bol aktualizovaný 04. 02. 2019 17:15 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Lubyová odvolá pre chyby v žiadostiach o stimuly na vedu šéfa sekcie vedy na ministerstve

Ministersku žiada odvolať opozičná poslankyňa Veronika Remišová.

Martina Lubyová.
Martina Lubyová. Foto: TASR

Pri hodnotení projektov na prideľovanie stimulov na výskum a vývoj zlyhala jedna osoba, potvrdila to v pondelok na brífingu ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS).

Lubyová potvrdila, že ju už vyzvali, aby to vysvetlila. "Nechce, aby sme zverejnili jej meno. Podáme trestné oznámenie, aby sa preverilo hodnotenie, v ktorom nesedeli body, či nedošlo k nekalému konaniu," povedala šéfka rezortu školstva. Podľa jej slov, aj keby boli zle zrátané body, tak nemohlo dôjsť k podvodu. 

Pri kauze s dotáciami sa podľa poslankyne Národnej rady SR Veroniky Remišovej (OĽaNO) ukázalo množstvo pochybení a nezrovnalostí, ktoré šéfka rezortu doteraz "nedokázala hodnoverne vysvetliť". "Som presvedčená, že ide o zjavný podvod. Pretože s 94 bodmi bol projekt (NaviDate) tesne nad čiarou a od štátu dostal vyše 700.000 eur. Ak by počet v hodnotení nebol zmenený, tak projekt tejto firmy v celkovom hodnotení by skončil výrazne nižšie a predbehli by ho iné firmy. Tento projekt by peniaze nedostal, keby tam bol pôvodný počet 84 bodov," uviedla v pondelok Remišová.

Šéfka rezortu školstva sa ohradila, že prišla na post ministerky školstva ako vedkyňa a odborníčka a robí všetko pre to, aby vedci získali peniaze na výskum. Podľa jej slov neprišla na ministerstvo, aby si poškodila svoje dobré meno. Povedala, že poslankyňa Remišová nevie rozlíšiť ani stimuly a eurofondy. Lubyová sa zastala aj predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS). Tvrdí, že ani ona, ani Danko či SNS "neorganizovali žiadne klamstvá a zlodejstvá". Lubyová zároveň potvrdila, že rezort školstva podal trestné oznámenie, aby sa preverilo, či mohlo dôjsť k manipulácii hodnotenia projektov.

 

Ministerka potvrdila, že pre chyby pri hodnotení žiadostí o stimuly odvolá generálneho riaditeľa sekcie vedy a techniky ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Mareka Hajduka. 

Rezort školstva pridelil viac ako 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi sú však podľa poslanca NR SR Branislava Gröhlinga (SaS) aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Podľa Remišovej celkový systém prideľovania stimulov vyzerá ako veľmi netransparentný a rozdávajúci peniaze "od buka do buka".

Ministersku žiada odvolať opozičná poslankyňa Veronika Remišová.


VIAC Z Domáce