07. 02. 2019 10:25 , článok bol aktualizovaný 07. 02. 2019 14:08 | BRATISLAVA/TASR

V prípade vraždy Jána Kuciaka môžu padnúť ďalšie obvinenia

Vyšetrovanie vraždy novinára a príprava vrážd ďalších osôb budú dozorovať rovnakí prokurátori.

Peter Šufliarsky, Jaromír Čižnár a Milan Lučanský.
Peter Šufliarsky, Jaromír Čižnár a Milan Lučanský. Foto: TV Markíza

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej môžu padnúť ďalšie obvinenia. Oznámil to vo štvrtok generálny prokurátor Jaromír Čižnár, termín nekonkretizoval. Informácie, že zavraždený novinár mal byť pred vraždou unesený, dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nepotvrdil ani nevyvrátil. Podľa jeho slov sa každá jedna skutočnosť dôsledne preverí.

 

Prvý predpokladaný termín obžalovania niektorých osôb v prípade vraždy bol podľa Čižnára do februára tohto roka. Dodržať sa ho nepodarí, ďalšie termíny nechcel špecifikovať. Ako ozrejmil, zákonná lehota väzby sedem mesiacov štvorici obvinených onedlho vyprší, a preto budú žiadať o jej predĺženie.

"Len čo súd zistí, že sú tam prieťahy v konaní, je to dôvod na prepustenie z väzby," zdôraznil s tým, že nedopustí, aby boli štyria obvinení prepustení. Aj to je podľa neho dôvod, pre ktorý chceli odťažiť základný tím vyšetrovania vraždy Kuciaka.

Zdôraznil, že oba prípady, vyšetrovanie vraždy novinára a príprava vrážd ďalších osôb, budú dozorovať rovnakí prokurátori. Prístup ku všetkým spisom budú mať podľa jeho slov len oni. Považuje za výhodu, že budú môcť komparovať výsledky oboch vyšetrovaní. V prípade, ak budú v oboch prípadoch obvinené rovnaké podozrivé osoby, môže dôjsť k zlúčeniu vyšetrovania.

V deň výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 21.februára o 20.30 h vám TV Markíza prinesie v televíznej premiére dokument Ján a Martina

 

V súvislosti s rozdelením vyšetrovania ozrejmil dozorový prokurátor ÚŠP, že v utorok (5. 2.) ešte úrad nepoznal presné dôvody rozhodnutia ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD). V stredu (6. 2.) sa však podľa jeho slov dohodli na spoločnom postupe. "Ďalšie vyšetrovanie bude prebiehať za našej koordinácie a konkrétnych vyšetrovateľov," zdôraznil. Dohodli sa na predbežnom spôsobe výmeny informácií a realizácii konkrétnych vyšetrovacích úkonov. "Tak aby sme zistili a preukázali všetkých páchateľov, všetky osoby, ktoré sa na týchto trestných činoch podieľali," doplnil. Nejde podľa neho o žiadnu snahu upratať veci pod koberec.

 

Dozorový prokurátor uviedol, že je tu snaha, aby boli tieto skutky patrične vyšetrené. "Aby aj osoby, ktoré sa podieľali "len" lustráciou, boli potrestané," povedal. Podľa neho nejde o vymyslené skutky. Za závažné považuje aj to, že sa príprava vrážd týkala vrcholných predstaviteľov bezpečnostných zložiek SR. V prípade jedného poškodené dospela podľa jeho slov do štádia, že len zhoda šťastných okolností spôsobila, že osoba nebola zavraždená. "Ak by k tomu došlo, tak by sme sa dnes nebavili o vražde Kuciaka," doplnil. Táto konkrétna vražda sa mala odohrať ešte pred vraždou novinára, nechcel však konkretizovať, o koho išlo.

Avizoval, že ÚŠP pred výročím zavraždenia Kuciaka informuje o odpočte činností a o doposiaľ zistených skutočnostiach a úkonoch vyšetrovateľov. "Môžem vás ubezpečiť, že už teraz má vyšetrovací spis takmer 40 zväzkov. Ten obsah je skutočne značný," vysvetlil. Objasnenie samotného priebehu vraždy podľa jeho slov neznamená, že sa nepracujú na vypátraní koncového objednávateľa.

Čižnár doplnil, že je pravdepodobné, že ďalšie obvinenia v tomto prípade padnú v blízkej dobe. "Budete urýchlene informovaní, kto a za aký skutok bol ďalej obvinený," dodal.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Obvinené sú zatiaľ štyri osoby - Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Sú vo väzbe.

Pozrite si záznam z tlačovej konferencie:


VIAC Z Domáce