07. 02. 2019 15:45 , článok bol aktualizovaný 07. 02. 2019 18:22 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Poslanci rokovali o kandidátoch na ústavných sudcov

V tajnej voľby by mali zvoliť 18 kandidátov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

V parlamente bola debata o 39 kandidátoch na sudcov ústavného súdu. Poslanci musia zvoliť 18 kandidátov, z ktorých prezident Andrej Kiska by mal vymenovať deviatich nových sudcov, vrátane predsedu.

Dopoludnia k tomuto bodu vystúpil s príhovorom prezident . Okrem iného povedal, že hlasovanie "bude o ochote a schopnosti parlamentu konať v záujme Slovenska a zabezpečiť normálne fungovanie štátu." 

Tvrdí, že z kandidátov je možno zostaviť dôveryhodný ústavný súd. V snemovni zdôraznil, že poslanci budú rozhodovať o tom, či budeme mať funkčný ústavný súd, schopný brániť ústavný poriadok Slovenskej republiky. Apeloval na to, aby zákonodarcovia zvolili potrebných 18 kandidátov.

Pár minút pred jeho prejavom ústavnoprávny výbor rozhodol, že Robert Fico spĺňa predpoklady na výkon funkcie ústavného sudcu a odobril jeho kandidatúru. Za hlasovalo sedem poslancov, proti boli šiesti.

Predseda SNS Andrej Danko vyhlásil, že neexituje politická dohoda v prípade tejto voľby. Myslí si, že hlasovanie, ktoré bude zrejme tajné, môže priniesť prekvapenia. Je pripravený poslať prezidentovi aj neúplný zoznam kandidátov.Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce