11. 02. 2019 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Užite si záver zimy a zajednajte si dovolenku v Tatrách

Tu je pár rád, ako sa na ňu dôkladne pripravíte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Seocentrum

Tohtoročná zima teší najmä deti a prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk. Lyžiarske strediská na celom Slovensku a nielen v Tatrách praskajú vo švíkoch. Praje im krásne zimné počasie a snehová pokrývka sa vo vyšších nadmorských výškach netopí.

Užite si záver zimy dovolenkou v Tatrách a nezabudnite sa na to dôkladne pripraviť.

Skontrolujte si vaše auto

Silné mrazy a posypová soľ môžu uškodiť vášmu autu, preto si ešte pár dní pred odchodom skontrolujte váš automobil. Odporúčame skontrolovať nemrznúcu zmes v ostrekovačoch, stav štartovacích káblov a v prípade potreby vymeniť autobatériu. Na horách oceníte aj možnosť zohriať si interiér auta skôr, ako do auta vôbec nastúpite, a to za pomoci špeciálneho tlačítka. Jedná sa kvalitné nezávislé kúrenie, ktoré vám nahreje interiér a vy sa tak vyhnete sedeniu v aute v niekoľkých vrstvách oblečenia.

Skontrolujte si svoje auto a pripravte ho na cesty. Ak auto plánujete používať aj na dovolenke, určite sa vám oplatí skontrolovať si ho ešte pred cestou.

Vyberte si dobrú lokalitu

V Tatrách nájdete viacero zaujímavých lokalít, ktoré vám poskytnú to, čo vyhľadávate - lyžiarske vleky, wellness a turistiku zároveň. Vyberte si však takú lokalitu, z ktorej to budete mať blízko na svahy a zároveň budete môcť podniknúť aj menšiu túru. Odporúčame vyberať predovšetkým luxusný hotel v Jasnej, na Štrbskom Plese, v Tatranskej Lomnici a v Smokovcoch.

Ubytovanie bez stravy, alebo so stravou?

Pri výbere ubytovania zohľadňujte aj to, či daný hotel/ penzión má vlastné reštauračné zariadenie. Jednoznačne vám odporúčame uprednostňovať tie hotely, ktoré majú vlastné reštauračné zariadenia. Najete sa tak vo svojom hoteli a nemusíte vymýšľať, do ktorej reštaurácie sa pôjdete naraňajkovať, naobedovať a navečerať.

Ak máte potravinovú intoleranciu, alebo už od narodenia máte potvrdenú celiakiu a jedávate bezlepkovú stravu, o to viac by ste si mali dať záležať na výbere ubytovania. Napriek tomu, že väčšina hotelov nemá problém pripraviť aj takéto „špeciálne jedlá", sú aj také, ktoré nedokážu pripraviť bezlepkové jedlo.

Nepodceňte vrstvenie

Na takúto zimnú dovolenku si nezabudnite v prvom rade vziať termo spodné prádlo, termo nohavice, termo tričko a termo ponožky.

Nesmiete podceniť vrstvenie, lebo v opačnom prípade riskujete zdravotné problémy. Chráňte si predovšetkým močové cesty, chodidlá a krčnú chrbticu. Pri obliekaní si dávajte pozor na kožné výrastky. Natrhnuté kožné výrastky by ste si museli ísť dať okamžite odstrániť, pretože v opačnom prípade by sa vám mohli zapáliť a spôsobiť ďalšie komplikácie.

Chráňte sa pred slnečným žiarením

Čím vyššie budete, tým silnejšie bude slnečné žiarenie. Chráňte sa preto kvalitným opaľovacím krémom. Chráňte si predovšetkým tvár, uši, ale aj ruky. Počas lyžovačky by sa ľahko mohlo stať, že sa vám pokožka na tvári spáli.

Opaľovací krém majte vždy pri sebe aj na lyžovačke, aj počas prechádzky, či turistiky. Nosievajte si ho so sebou vo svojich kožených ruksakoch. Takto ho budete mať neustále po ruke a nespálite si pokožku na tvári.

Užite si záver zimy v Tatrách. Dovolenka na horách je čistý balzam na dušu a ten, kto pravidelne chodieva do hôr, vie, aký je to relax.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce