12. 02. 2019 15:25 , článok bol aktualizovaný 12. 02. 2019 19:17 | BRATISLAVA/zg

Fico sa vzdal kandidatúry na sudcu ústavného súdu

Svoje rozhodnutie oznámil dnes popoludní.

Predseda politickej strany SMER-sociálna demokracia Robert Fico.
Predseda politickej strany SMER-sociálna demokracia Robert Fico. Foto: TASR

Robert Fico sa vzdal kandidatúry na sudcu Ústavného súdu SR. Rozhodnutie oznámil iba tri hodiny pred hlasovaním o kandidátoch na najcennejší sudcovský talár.

Vždy mal záujem o post predsedu súdu. Povedal to Fico na tlačovej konferencii. Vyhlásil, že má vážne výhrady k verejnej voľbe a potvrdil, že dosiaľ nie je dohoda v koalícii.

V súvislosti so svojou kandidatúrou povedal, že jeho ambíciou bol post predsedu, nie post radového sudcu ÚS. Pokladá sa za legitímneho kandidáta, ktorý splnil všetky zákonné podmienky. Spochybňuje však systém voľby, nielen v prípade verejnej voľby kandidátov, ale aj nestrannosti rozhodnutia Andreja Kisku pri výbere kandidátov, ktorých zvolí parlament.

 

Naráža pritom na Kiskove ambície venovať sa aktívne politike i po skončení sa jeho prezidentského mandátu. Myslí si preto, že o nových ústavných sudcoch by mal rozhodovať až Kiskov nástupca. "Aby som ako predseda najsilnejšej politickej strany mohol aktívne vstúpiť do ďalšieho vyjednávania, aby som nevyvolával podozrenia, že ich prispôsobujem svojim osobným záujmom, rozhodol som sa, že nebudem kandidovať v národnej rade," uviedol Fico.

Expremiér Fico sa stal kandidátom až na druhý pokus. Pri prvom hlasovaní ústavnoprávny výbor neprijal uznesenie. Po doložení dokladov k 15-ročnej praxi v odbore výbor rozhodol, že "spĺňa predpoklady na výkon funkcie sudcu ÚS" a parlament môže hlasovať o jeho kandidatúre.

Výbor hovoril o Ficovej právnickej praxi, ktorú opozícia spochybňovala. Expremiér dodal viaceré materiály, ktoré napokon mali dokázať jeho 15-ročnú právnickú prax, no opozícii sa naďalej zdali problematické.

Poslanci tak budú hlasovať napokon o 37 kandidátoch. Minulý týždeň sa kandidatúry vzdala Lucia Kurilovská a strana ĽS NS oznámila, že sťahuje svojho kandidáta.

Reakcie pred voľbou nakrútil reportér Viktor Serebryakov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce