17. 02. 2019 15:27 , článok bol aktualizovaný 17. 02. 2019 18:25 | KROMPACHY/TV Markíza, TASR

Železničná trať pri Krompachoch bude pre nehodu nákladného vlaku neprejazdná do utorka

Do sklzu sa dostala aj železničná doprava na hlavnej trati do Bratislavy.

Vykoľajený nákladný vlak neďaleko železničnej stanice v Krompachoch.
Vykoľajený nákladný vlak neďaleko železničnej stanice v Krompachoch. Foto: TASR/František Iván

Na východe sa vykoľajil nákladný vlak. Len so šťastím sa nikto nezranil, vagóny však zablokovali trať medzi Bratislavou a Košicami. Niektoré vlaky museli odkloniť, dopravu nahrádzali aj autobusmi.

 

Nákladný vlak sa vykoľajil neďaleko železničnej stanice v Krompachoch. Sedem plne naložených vozňov smerujúcich do Košíc zablokovalo koľaje v oboch smeroch. Vlaky medzi Popradom a Košicami tak meškali aj tri hodiny.

Úplná výluka je na trati medzi Spišskými Vlachmi a Margecanmi, premávajú na nej autobusy. Do sklzu sa dostala aj železničná doprava na hlavnej trati do Bratislavy. Meškania do hodiny mali aj vlaky na vedľajších tratiach na východe.

Prečo sa vlak vykoľajil zatiaľ nie je jasné.

Odpratávať vagóny po vykoľajení vlaku bude napokon ťažká hasičská technika. Pôvodne sa hovorilo o vojenskej.

"Dnes boli na pomoc pri odpratávaní vagónov z koľají vyslaní hasiči zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Malackách a členovia Dobrovoľného hasičského združenia Pole," informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ. Obe skupiny by na miesto podľa jej ďalších slov mali doraziť v pondelok (18.2.) ráno s vyslobodzovacími tankami, s ktorými sa pokúsia odpratať vagóny.

Odstraňovanie havárie odhadli železnice na jeden až dva dni. "Obnovenie trate sa očakáva v priebehu utorka (19.2.)," uvádza sa na internete ZSSK.

Kyvadlová doprava v pondelok a utorok

V pondelok a utorok (18. a 19. 2.) pravdepodobne zavedú tzv. kyvadlovú vlakovú dopravu Margecany - Košice. "Vlaky nočnej diaľkovej dopravy budú vedené odklonom cez Kežmarok a Plaveč a štandardné diaľkové vlaky pôjdu po Spišské Vlachy, kde je zabezpečený prestup na NAD do Margecian," ozrejmil hovorca ZZSK Tomáš Kováč.

Podľa neho je tiež možné, že v pondelok a utorok budú niektoré osobné vlaky, vedené v pracovných dňoch v úseku Poprad - Spišské Vlachy, odrieknuté. "Ako náhrada budú vlaky kategórie R zastavovať na tomto úseku ako osobné," poznamenal.

Cestujúcim odporúča sledovať internetovú stránku www.zssk.sk, resp. informovať sa na čísle 18 188. Napriek personálnemu posilneniu tejto linky sa môže stať, že bude v špičke preťažená.

"Preto žiadame o pochopenie a trpezlivosť. Spoločne so ŽSR sa snažíme urobiť všetko pre rýchle vyriešenie situácie a minimalizovanie prestojov. Cestujúcich žiadame, aby boli ohľaduplní k spolucestujúcim a rešpektovali pokyny zamestnancov železníc," uzavrel Kováč.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce