17. 02. 2019 19:58 | BRATISLAVA/TV Markíza

Školy a nemocnice sú z rekreačných poukazov nešťastné: Nevedia, kde na to zoberú peniaze

Štát sa navyše dlho tváril, že ho to nezaujíma.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Kým zamestnanci si môžu užiť lacnejšiu dovolenku, rekreačné poukazy urobili škrt cez rozpočet štátnym zamestnávateľom. Nemocnice či školy sú bezradné. Nevedia, kde na to zoberú peniaze.

Štát sa dlho tváril, že ho to nezaujíma. Mestám a obciam odkázal, že učiteľom majú oni prispieť na rekreáciu. Nakoniec možno ustúpi. Šéf SNS pre Markízu potvrdil, že na poukazy vybavil miliónovú injekciu zo štátneho rozpočtu.

 

Štátni úradníci, lekári, zdravotné sestry, hasiči, policajti alebo učitelia. Teda státisíce ľudí, ktorí pracujú vo verejnej sfére. Napríklad vo veľkých základných a stredných školách, ktorých je podľa rezortu školstva zhruba 760.

Školy financujú nielen zriaďovatelia, ale aj štát, rekreácie doteraz nechcel platiť ani jeden. Čo sa týka učiteľov zdá sa, že štát nakoniec ustúpi.

Koľko by školy potrebovali však nie je jasné. Štát si čísla musí ešte spresniť. Peniaze si teda budú zrejme dohadovať ad hoc za pochodu.

Otázkou ale je, čo lekári, zdravotné sestry či sanitári? Nad rezortom zdravotníctva visí veľký otáznik. Riešením by mohlo byť, že namiesto nemocní rekreáciu zamestnancom zaplatia poisťovne. S najväčšou štátnou ešte len stretnú, so súkromnými majú za sebou prvé diskusie.

Na rekreačné poukazy majú nárok aj hasiči a policajti, tých zamestnáva priamo ministerstvo vnútra. Očakáva, že na to minie 9,5 milióna eur.

Tému rekreačných poukazov sme rozobrali z viacerých uhlov. Pozrite si celý blok

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce