21. 02. 2019 23:04 , článok bol aktualizovaný 22. 02. 2019 19:43 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Kľúčový svedok v prípade Kuciakovej vraždy zastrečkoval

Vyšetrovateľom odkázal, že už vypovedať nebude.

Zoltán Andruskó po vzatí do väzby.
Zoltán Andruskó po vzatí do väzby. Foto: TASR/ Dušan Hein

Zasekol sa! Jediný obvinený, ktorý v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej s vyšetrovateľmi spolupracuje, nedávno tímu odkázal, že už vypovedať nebude.

Zoltán Andruskó chcel so spolupráce vycúvať v čase, keď prípady príprav likvidácii prokurátorov a advokáta odobrali pôvodným vyšetrovateľom a dali ich na úrad inšpekčnej služby.

Komárňanský podnikateľ figuruje v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice ako sprostredkovateľ. Práve on mal od Aleny Zsuszovej prijať objednávku aj peniaze za likvidáciu Jána Kuciaka a najať strelca a pomocníka.

Obvinení z úkladnej vraždy - Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Zoltán Andruskó
Obvinení z úkladnej vraždy - Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Zoltán Andruskó Foto: Facebook
 

Zadržali ho koncom septembra v jeho rodinnom dome v Chotíne. K spolupráci s políciou sa podľa našich informácií mal zlomiť po niekoľkých hodinách a práve on označil Alenu Zsuszovú.

Keď sa Andruskó pred pár dňami dozvedel, že časť spisu odobrali pôvodnému vyšetrovaciemu tímu, zľakol sa a poslal im odkaz. Informáciu potvrdil šéf protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian v diskusii Aktuality.sk.

„To je tá najväčšia vec, ktorej sa mi bojíme, že aj tí, čo spolupracovali prestanú, keď to zase dostanú ďalší vyšetrovatelia," povedal Jánov otec Jozef Kuciak.

Podľa Zuriana nevedel prečo sa to deje, kvôli čomu sa to delí, potom sa mu to išlo vysvetliť a ide ďalej v pohode. Na všetkom zotrváva a ďalej spolupracuje.

Alena Zsuzsová v rukách polície.
Alena Zsuzsová v rukách polície. Foto: TASR
 

Odobratá časť spisu sa týka príprav vrážd elitných prokurátorov a advokáta Daniela Lipšica. Presun spisu na úrad inšpekčnej služby vyvolal vlnu nevôle a pochybností. Šéf protizločineckej jednotky ale tvrdí, že chceli pôvodní tím odbremeniť a dôvod na nedôveru nie je. Podľa neho sú na inšpekcii kvalitní a čestní vyšetrovatelia, sám bol kedysi ich kolegom.

„Robí to naozaj taký zvláštny odbor, sú tam vyšetrovatelia, ktorí v minulosti robili aj na ÚBOK, sú tam naozaj tí najlepší operatívci, čo by mali byť," tvrdí Zurian.

Vyšetrovací tím pracuje ešte stále s viacerými verziami, kto si vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej objednal. No trápia ich aj úniky informácii. Azda najzávažnejší bol, že nitriansky oligarcha, o ktorom Ján Kuciak písal, sa dozvedel, že ho chcú k jeho vražde vypočuť a prišiel na Národnú kriminálnu agentúru sám

„Nemám rád špinavých policajtov, teda ak túto informáciu z prostredia polície...lebo špinaví policajt nepatrí do uniformy, ale patrí niekde inde...Do akej miery a v akom postavení bude pán Bödör, tiež nechcem teraz špekulovať ale myslím si, že tam bude ešte dosť otázok, ktoré bude musieť zodpovedať," vysvetlil Zurian.

Ján a Martina
Ján a Martina Foto: Profimedia.sk
 

Kolegovia Jána Kuciaka veria, že sa policajtom podarí odkryť všetkých ľudí, ktorí sa na jeho vražde podieľali. „Ja som vždy dúfal, že uvidím tváre vrahov a budem rád, keď budú odsúdení a potrestaní," vyhlásil šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy.

Podľa šéfa reportérov portálu Jána Petroviča bol Ján Kuciak „nositeľom myšlienok očistiť Slovensko od nekalých praktík, poukazovať na ne a keď budú odkryté, aby sa ďalej nediali. A práve toto chcel niekto zastaviť. Je veľmi dôležité, aby ľudia vedeli, kto má záujem na tom, aby sa takéto veci nediali, aby sa zlo neodkrývalo a aby sa mohlo ďalej páchať, a s tým nemôžeme súhlasiť."

Vo štvrtok (21. 2.) uplynul rok do brutálnej vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Po celom Slovensku i vo svete sa konali spomienkové zhromaždenia, večer debata portálu Aktuality.sk.

TV Markíza odvysielala ako spomienku na toto smutné výročie dokument Ján a Martina - Vražda, ktorá zmenila Slovensko, ktorý si môžete pozrieť v našom videoarchíve.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce