25. 02. 2019 10:56 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vyšetrovací tím, ktorý odhalil sexuálne zneužívanie maloletých dievčat v Čistom dni, rozpustia

Na ťahu je teraz Generálna prokuratúra.

Čistý deň.
Čistý deň. Foto: TASR

Špeciálny tím, ktorý vyšetroval, čo sa dialo v Čistom dni v Galante, rozpustia. Vyšetrovanie, počas ktorého odhalili sexuálne zneužívanie maloletých dievčat, polícia ukončila. Iba nedávno uzavrela posledné z troch trestných oznámení.

„Spis má neuveriteľných 20 zväzkov. Obsahuje záznamy z výsluchu klientov a množstvo vecných dôkazov. Tretie trestné oznámenie, ktoré sa týkalo týrania klientov v zariadení, ale vyšetrovateľ zastavil.

„Vydané rozhodnutie je právoplatné a po tomto úkone bude rozpustená pracovná skupina," uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová.

Podľa opozičnej poslankyne Natálie Blahovej, ktorá sa s niekoľkými deťmi zo zariadenia rozprávala, to urobili predčasne a nepostupoval dôsledne.

„Viem o tom, že niekoľko detí hovorilo, že ako trest boli používané psychofarmaká, ktoré boli aplikované injekčnou formou. Vôbec neviem, či toto bolo preverované a akým spôsobom. Plánujem ešte raz otvoriť práve prípad týchto detí, ktoré hovorili už bez bázne o tom, že boli týrané," uviedla Blahová.

Na ťahu je teraz Generálna prokuratúra. Po preštudovaní rozsiahleho spisu rozhodne, či sa so záverom polície stotožňuje, alebo nie.

Kauza Čistý deň prepukla pred viac ako dvoma rokmi, keď na povrch vyplávalo sexuálne zneužívanie maloletých dievčat. Jednou z nich mala byť iba 14-ročná Natália. V zariadení bola na odvykačke od drog. Zneužiť ju mal vtedy 22-ročný Jakub, ktorý pracoval v centre ako kuchár. Klientom ho ale oficiálne predstavili ako ergoterapeuta.

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Romana Ruttkaya: 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce