25. 02. 2019 17:26 | VRANOV NAD TOPĽOU/ TV Markíza, TASR

Sneh sa už roztopil, no v Domaši je veľmi málo vody. Nad hladinou trčia zvyšky zatopených domov

Naplnenosť vodnej nádrže Domaša na Hornom Zemplíne je aktuálne na úrovni 43 percent.

Nízka hladina na Domaši.
Nízka hladina na Domaši. Foto: TV Markíza

Sneh sa už roztopil, no vody v Domaši je stále žalostne málo. Jej hladina taká nízka nebola už 7 rokov. Ak do leta poriadne nezaprší, rekreanti sa nebudú mať v čom okúpať.

Naplnenosť vodnej nádrže Domaša na hornom Zemplíne je aktuálne na úrovni 43 percent. K 13. februáru to bolo 36 percent. Po minulotýždňovom oteplení sa totiž vodohospodárom podarilo hladinu vodnej stavby zvýšiť o 1,5 metra.

Rýchlosť a miera jej naplnenia závisí od vývoja aktuálnej hydrologickej situácie. TASR o tom informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Ako ďalej uviedol, podľa aktuálnych snehových zásob na základe hlásenia Slovenského hydrometeorologického ústavu by sa nad nádržou malo v snehu nachádzať približne 30 miliónov kubických metrov vody. "Z doterajších skúseností je možné konštatovať, že z celkových snehových zásob v prípade bežného topenia snehu nám do vodných nádrží dotečie asi 20 až 25 percent celkových zásob. Zvyšok vodnej kapacity sa odparí a hlavne vsakuje do podzemných vôd," vysvetlil.

Bocák spomenul, že v porovnaní napríklad s rokom 2012, keď v mesiaci január boli zaznamenané nízke úrovne prítokov v priemere 2,82 kubického metra za sekundu (m3/s), bol tohtoročný január na úrovni 2,29 m3/s priemerného mesačného prítoku. "Z tohto hľadiska potom je možné konštatovať, že úroveň prítokov je aktuálne na podpriemernej úrovni z dlhodobého hľadiska. No zároveň tu platí, že vodná stavba Veľká Domaša má päť- až sedemročnú vyrovnávaciu hladinu, to znamená, že raz za päť až sedem rokov je hladina najnižšia, respektíve najvyššia," ozrejmil.

Uviedol tiež, že na tejto vodnej nádrži sa uskutočňuje od 1. novembra minulého roka tzv. zimná manipulácia, počas ktorej bol odtok znížený o 1,4 m3/s, čo prispelo k celkovej úspore 12,6 milióna m3 vody. "Inak by mohla byť aktuálna hydrologická situácia komplikovanejšia," poznamenal. Poukázal tiež na to, že Domašaje v prvom rade určená na akumuláciu povrchovej vody, nadlepšovanie prietokov pod vodnou stavbou, na využívanie energetického hydropotenciálu a na záver pre rekreáciu a rybolov.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce