26. 02. 2019 14:57 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NBS sa zastala svojich manažérov a podáva trestné oznámenie pre vyšetrovanie kauzy Rapid life

Považuje za zarážajúce, že doteraz neobvinili ľudí, ktorí poškodili takmer 15-tisíc klientov o viac ako 20 miliónov eur.

Archívna snímka.
Archívna snímka. Foto: TASR

Národná banka Slovenska považuje za absurdné tvrdenie o úmyselnom trestnom konaní dvoch manažérov. Reaguje tak v stanovisku na pondelkové (25. 2.) medializované informácie tom, že vyšetrovateľ finančnej polície obvinil dvoch ľudí zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Týka sa kauzy poisťovne Rapid life.

Ako banka píše v stanovisku, vzhľadom na zvláštny priebeh konkurzu na Rapid life, ktorý podľa nej nenapreduje a vzhľadom na existenciu vážnych pochybností o prieťahoch a zákonnosti jeho priebehu, podáva v tejto veci trestné oznámenie.

„NBS dosiaľ nedostala uznesenie vyšetrovateľa a nie je oboznámená s jeho tvrdeniami o údajnom protiprávnom konaní. Nikto z NBS nebol v tejto veci vyšetrovateľom vypočutý. NBS požiada o stanovisko k medializovaným informáciám príslušné orgány a podnikne v tejto veci ďalšie potrebné kroky," reagovala NBS.

Národná banka považuje za zarážajúce, že doteraz neobvinili ľudí, ktorí svojou systematickou činnosťou v poisťovni Rapid poškodili takmer 15-tisíc klientov o viac ako 20 miliónov eur, hoci prvé trestné oznámenie podala NBS už pred takmer dvoma rokmi.

„Naopak, namiesto pravdepodobných páchateľov sú stíhaní a obviňovaní pracovníci NBS. Dochádza tak k pokračovaniu nátlaku na pracovníkov Národnej banky Slovenska. NBS už na to v minulosti viackrát upozorňovala prokuratúru a aj iné orgány činné v trestnom konaní," konštatuje sa v stanovisku.

NBS zároveň dodáva, že bude pre nekorektný postup niektorých predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní zverejňovať podania a zistenia týkajúce sa spoločnosti Rapid life.

Téme sa od začiatku venuje reportér René Medzihradský, pozrite si jeho pondelkovú reportáž z Televíznych novín.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce