28. 02. 2019 11:20 , článok bol aktualizovaný 28. 02. 2019 15:02 | VYSOKÉ TATRY/TASR, tvnoviny.sk

V lavíne v Bielovodskej doline zomrel horský záchranár Roman (†48)

Druhého horolezca pomocou žeriava evakuovali a vysadili pri horárni na Lysej Poľane. Odtiaľ pokračoval vlastným autom.

Záchranár Roman  (†48), ktorý zahynul v lavíne v Bielovodskej doline.
Záchranár Roman (†48), ktorý zahynul v lavíne v Bielovodskej doline. Foto: hzs.sk

Dnes dopoludnia dostali horskí záchranári informáciu o páde lavíny vo Veľkom Mlynárovom žľabe v oblasti Bielovodskej doliny. Lavína strhla jedného z dvojice horolezcov, ktorí v danej chvíli liezli v hornej časti žľabu. Druhý zostal uviaznutý asi 100 metrov pod vrcholom a nemal s kamarátom ani hlasový ani vizuálny kontakt, informuje HZS na svojom webe.

Na miesto ihneď odletel vrtuľník VZZS z Popradu, ktorý na palubu zobral aj psovoda s lavínovým psom. Druhá skupina záchranárov HZS smerovala do oblasti pozemne a ďalší záchranári HZS boli pripravení na heliporte.

Lavínou zasiahnutého horolezca sa podarilo okamžite po prílete na miesto ešte zo vzduchu lokalizovať, ale bol čiastočne zasypaný lavínou. Žiaľ, pri páde utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Roman (†48) pracoval dvadsať rokov pre HZS Nízke Tatry.

Podľa predbežných informácii šlo o samovoľne uvoľnenú  lavínu.

Riaditeľstvo Horskej záchrannej služby s čiernou zástavou.
Riaditeľstvo Horskej záchrannej služby s čiernou zástavou. Foto: Veronika Bozdošová
 

Druhého horolezca bolo potrebné vyprostiť z exponovaného terénu, no pre silný nárazový vietor nebolo možné to uskutočniť za pomoci leteckej techniky.

Horolezec medzitým začal sám schádzať žľabom naproti horským záchranárom. V jeho ústi už boli podmienky pre letecký zásah priaznivejšie.

Vrtuľník VZZS po medzipristátí v ústi Bielovodskej doliny sa vrátil spolu so záchranárom HZS do doliny a horolezca pomocou palubného žeriava evakuovali z terénu a vysadili pri horárni na Lysej Poľane. Odtiaľ už pokračoval vlastným motorovým vozidlom.

"Horská záchranná služba touto cestou vyjadruje úprimnú sústrasť rodine nebohého. Táto tragická udalosť hlboko zasiahla všetkých z nás, keďže pri nej zahynul náš dlhoročný kolega a obetavý záchranár," napísala HZS k nešťastnej udalosti.

Vo Vysokých Tatrách platí až do 15. júna zimná uzávera chodníkov, ktorá sa týka aj Bielovodskej doliny.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce