15. 03. 2019 19:20 , článok bol aktualizovaný 03. 03. 2019 17:25 | KOŠICE/TV Markíza

Za jednu z najznámejších mafiánskych vrážd stále nie sú potrestaní všetci zainteresovaní

Spis už rok putuje z jedného súdu na druhý.

Pomník Róberta Holuba.
Pomník Róberta Holuba. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Poľovačka na bossa košického podsvetia Róberta Holuba sa začala už na jar 1997. Vypovedal o tom Mikuláš Černák.

Akciu ale prekazili policajti. Aj ďalší pokus o pár mesiacov neskôr - na benzínke v Košiciach - sa skončil fiaskom.

Banskobystrický šéf podsvetia potom vylákal Róberta Holuba na stretnutie do Bratislavy pod zámienkou, že mu odovzdá Alojza Kromku alias Čističa, ktorý sa ho pokúsil zlikvidovať.

Do hotela prišiel zamaskovaný muž a spustil paľbu. Výsledok - jeden mŕtvy a jeden ťažko zranený. Postreleného Holuba previezli do nemocnice na Kramároch.

Mafia sa nezastavila pred ničím - dorazila ho priamo tam. Jozef Roháč, alias Potkan, z prístavby na Kramároch vypálil do ťažko zraneného Holuba cez okno vyše dvadsať rán. Bol piaty október 1997.

Mikuláš Černák sa k vražde spolu s ďalším členom podsvetia priznal. Obom súd schválil dohodu o vine a treste ešte pred dva a pol rokom.

Za vraždu a pokusy o ňu stíhajú aj bývalého bosa sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla, Martina Biháriho, Jozefa Roháča, Alojza Kromku a Ladislava Badó.

Niektorí z nich si pritom už odpykávajú doživotie za iné zločiny, no za Holuba sa pred súd ešte nepostavili. Prečo?

Obžalobu podal prokurátor na Špecializovaný trestný súd ešte v marci minulého roka. Okrem vraždy Holuba sú v nej ale aj obvinenia za iné popravy, nedovolené ozbrojovanie či založenie zločineckej skupiny. A tu narazili na problém - lebo za to sú už niektorí z nich odsúdení. Takže by ich nemali súdiť znova.

Podľa špecializovaného súdu ide o takzvané obyčajné a nie úkladné vraždy. Prokurátor voči tomuto uzneseniu ale podal sťažnosť a preto spis putoval na Najvyšší súd SR, aby to posúdil.

Ten pred pár dňami rozhodol tak, že ruší uznesenie Špecializovaného trestného súdu a uložil mu, aby vo veci znova konal a rozhodol.

Spis sa teda opäť vráti pôvodný súd. Ani dvadsaťdva rokov po vražde tak stále nie je jasné, kedy sa prípad vraždy Róberta Holuba definitívne uzavrie.

Vdova po Róbertovi Holubovi dodnes neverí, že jej muž viedol košické podsvetie.

Po vražde muža jej vraj jeho bývalí kamaráti ponúkli prácu v erotickom salóne. So synom sa presťahovala do Nemecka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce