14. 03. 2019 12:35 , článok bol aktualizovaný 14. 03. 2019 21:26 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza

Kočner pred vraždou Kuciaka písal vplyvnému podnikateľovi, že pracuje na niekoho odstránení

Mariana Kočnera obvinili z vraždy novinára a jeho snúbenice.

Marian Kočner 20. decembra 2018.
Marian Kočner 20. decembra 2018. Foto: TASR
Obvinení z úkladnej vraždy - Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Zoltán Andruskó
Alena Zsuzsová po výsluchu NAKA.
Vyšetrovací spis vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý je momentálne vo väzbe za ekonomickú trestnú činnosť, obvinili v prípade vraždy novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podľa informácií TV Markíza je v uznesení o vznesení obvinenia aj komunikácia Mariána Kočnera s šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom. Cez mobil mu mal Kočner pár dní pred vraždou Jána Kuciaka expresívne, s použitím vulgarizmov, napísať, že pracuje na odstránení nejakého muža.

Televízia Markíza požiadala o stanovisko hovorcu Penty Martina Danka, ktorý tvrdí, že Haščák sa s Kočnerom o Kuciakovi nikdy nerozprával. "V prvom rade nevieme vôbec potvrdiť autencitu takejto komunikácie. Pán Haščák si vôbec nevie vybaviť, že by mal takúto komunikáciu s Marianom Kočnerom. Pán Haščák sa s Marianom Kočnerom nikdy nerozprával na tému Ján Kuciak a vylučuje, že by takáto komunikácia mohla mať akýkoľvek súvis s udalosťami, ktoré sa odohrali okolo Jána Kuciaka," uviedol Danko.

Na otázku, aký mali Kočner s Haščákom  vzťah hovorca Penty odpovedal, že "sa poznajú dlhšie a komunikácia medzi nimi prebiehala iba sporadicky a Penta ani Haščák s Kočnerom nikdy nepodnikali a nemali ani žiadne iné spoločné aktivity".

 

Dozorujúci prokurátor uviedol, že:

- Prípad vraždy má 38 zväzkov, čo je viac ako 15-tisíc strán
- Uskutočnilo sa 8 výsluchov obvinených, 6 výsluchov poškodených
- Vypočuli 17 podozrivých a 225 svedkov
- Uskutočnila sa jedna konfrontácia, dve rekognície a dva vyšetrovacie pokusy
- Vyšetrovatelia urobili jednu previerku na mieste
- Urobili 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov a pozemkov, 53 domových prehliadok a 12 obhliadok, vrátane miesta činu
- Zaistili 6 osobných motorových vozidiel
- V rámci akcie News 1 a 2 zaistili 790 stôp, z 96 mobilov a tabletov, zaistili 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 hard diskov, 26 počítačov a notebookov

Zároveň potvrdil, že Mariana Kočnera obvinili z objednania vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Dôvodom bola jeho novinárska činnosť.

Podľa prokurátora podnikateľ novinára nezavraždil, urobil tak iba jeden páchateľ 21. februára 2018 v čase o 21 h, ďalší mu poskytol odvoz, tretí bol sprostredkovateľ a štvrtá si to objednala.

Ďalší človek mu poskytol pri vykonaní tohto skutku súčinnosť, tretí človek bol poskytovateľ a štvrtou obvinenou je osoba, ktorá si vraždu už vykonávateľa objednala. „Je to skupina páchateľov, ktorá mala určitým spôsobom možno rozdelené úlohy a zúčastnila sa na vražde. Zatiaľ nie sú stíhaní ako organizovaná skupina," dodal.

Vyšetrovací spis vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.
Vyšetrovací spis vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Foto: TASR
 

Prokurátor povedal, že v priebehu krátkej doby Kočnera vypočujú a jeho prípad budú posudzovať ako jeden prípad spoločne s Tomášom Szabóm, Miroslavom Marčekom, Zoltánom Andruskóm a Alenou Zsuzsovou.

Príslušné orgány už požiadali o predĺženie ich väzby, jej lehota však nemôže presiahnuť 25 mesiacov.

Strelnú zbraň, ktorou zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, v súčasnosti vyšetrovatelia nemajú. Prokuratúra však vie, akým spôsobom a kto ju zabezpečil spolu so strelivom. Má dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, o akú zbraň išlo, aj kto ju upravoval.

Obvinení z úkladnej vraždy - Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Zoltán Andruskó
Obvinení z úkladnej vraždy - Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Zoltán Andruskó Foto: Facebook
 

Vyšetrovanie tzv. motákov, ktoré mal Marian Kočner z väzby posielať, sa vedie samostatne. Ale podieľajú sa na ňom aj ľudia z tímu Kuciak.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvoch mladých ľudí zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70-tisíc eur.

Až doteraz boli obvinené štyri osoby - Alenu Zsuzsovú, ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Szabó, ktorý mal strieľať, Miroslav Marček, ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán Andruskó ako sprostredkovateľ. Všetci sú vo väzbe.

Tóth a Kočner

Na margo pôvodne utajeného svedka Petra Tótha, ktorý pre Mariana Kočnera sledoval novinárov, prokurátor poznamenal, že vo veci sledovania viacerých osôb je vedené samostatné trestné stíhanie.

"Táto vec nie je vedená na ÚŠP a je predpoklad, že v nej bude rozhodnuté v súlade so zákonom a v krátkom čase. Bezprostredný súvis s vraždou Jána Kuciaka tam neevidujeme," povedal dozorujúci prokurátor. Tóthova výpoveď však bola zohľadnená pri rozhodnutí o Kočnerovom obvinení.

Celá tlačová beseda dozorujúceho prokurátora:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce