19. 03. 2019 19:13 | MALACKY/TV Markíza

Nechodiaci muž tvrdí, že ho záchranári v zime vyložili zo sanitky na palety pred ubytovňou

O tom, že pacienta po trojmesačnej hospitalizácii prepúšťajú, rodina netušila.

Nechodiaceho muža mali vyložiť na palety pred ubytovňou.
Nechodiaceho muža mali vyložiť na palety pred ubytovňou. Foto: TV Markíza

Sedel štyri hodiny na lavičke v plienke a s preležaninami. Muž, ktorý nedokáže chodiť, tvrdí, že ho sanitka vysadila pred ubytovňou, kde býval a nechala ho tam. Sused, ktorý to videl, neveril vlastným očiam. Prikrýval ho vonku perinou, aby nezamrzol. O tom, že pacienta po trojmesačnej hospitalizácii prepúšťajú, rodina netušila a tak ho doma nikto nečakal.

Miroslav (58) ležal v malackej nemocnici 3 mesiace pre zlyhanie obličiek a privysoký cukor. Vo štvrtok ho zbalili, obliekli a poslali domov. Presnejšie, do zamestnaneckej ubytovne.

„Vyložili ma zo sanitky, nikto neodomykal, neotváral, položili ma na palety," tvrdí Miroslav Ecker.

Jeho kolega vraví, že to celé sledoval z okna, a preto utekal kamarátovi pomôcť. Vraj mu povedali, že si robia svoju robotu. Nemocnica im nariadila, aby ho doviezli a išli preč.

Nechodiaci muž sa nemal ako dostať do svojho bytu na prvom poschodí. A tak sedel pred budovou. Kolegovia ho nevedeli vyniesť hore. Keď začalo pršať, dali ho do kotolne, aby mu nebola zima.

Záchranár, ktorý zastupuje spoločnosť rozvážajúcu pacientov, neverí, že sa to stalo takto.

„Zisťovali sme to od šoféra sanitky. Je to náš dlhoročný zamestnanec a tvrdí, že ho vyložil pod strechou vo vstupnej hale budovy a odovzdal ho nejakým spolubývajúcim. Nemám dôvod neveriť našim ľuďom," uviedol zástupca firmy, ktorá rozváža pacientov.

Miroslav Ecker trvá na tom, že ho nechali vonku v zime na paletách.

Má šiesty stupeň odkázanosti a potrebuje 24-hodinovú opateru. A tak ho po presedených hodinách vonku, sanitka odviezla naspäť do nemocnice.

Problém je navyše v tom, že o prepúšťaní pacienta rodina nevedela. Syn, ktorý sa oňho staral, bol v tom čase na služobnej ceste. A otcovi preto podmienky pre návrat vybaviť nestihol.

Nemocnici sme adresovali otázky, či považujú prepustenie pacienta, do nepripraveného prostredia, za správne. Odpovedať sa rozhodli písomne.

Nemocnica: „Keďže akútne chorí pacienti čakali na hospitalizáciu, nemocnica musela pristúpiť k prepusteniu p. Miroslava Eckera, ktorý bol o svojom prepustení vopred informovaný. So synom p. Eckera sme počas celej hospitalizácie komunikovali, bol o zdravotnom stave svojho otca informovaný, ako aj o situácii že od druhej polovice januára bol dôvod hospitalizácie p. Eckera už sociálny a mali by sa o neho postarať príbuzní, resp. zariadenie sociálnych služieb."

Syn Ján Ecker tvrdí, že už všetko pripravoval, aby otca dokázal dostať do nejakého zariadenia. O prepustení otca ho vraj nikto neinformoval.

Aktuálne muž leží v geriatrickom centre, za dvojtýždňový pobyt zaplatil syn 800 eur. Naďalej mu však hľadá vhodné zariadenie, v ktorom by otcovi pomohli s liečbou. Nájsť voľné miesto zo dňa na deň sa ale nedá. Syn odkázaného pacienta sa chce dopátrať k tomu, či s otcom naozaj zaobchádzali správne. Podal už sťažnosť na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce