20. 03. 2019 10:09 | STRÁŽSKE/TV Markíza

Vo vlastnom lese našiel nebezpečný odpad, úrady si ho prehadzujú ako horúci zemiak

Nachádzajú sa v ňom nádoby s nebezepčným PCB z čias socializmus.

Majiteľ lesa Jozef Adamík.
Majiteľ lesa Jozef Adamík. Foto: TV Markíza

V súkromnom lese má jelene, muflóny, diviaky a najnovšie zistil, že nebezpečný chemický odpad. Vyteká zo sudov priamo do pôdy a lesného potoka. Majiteľ lesa Jozef Adamík to nahlásil úradom. Kompetentní sa ale s likvidáciou odpadu neponáhľajú. „Na hladine vody vidieť, že má zrazu inú farbu a je to aj cítiť ten zápach," posťažoval sa nám.

Znečisťuje ju látka, ktorá vyteká zo sudov pri prameni lesného potoka. Plechové nádoby spod hliny vyhrabali diviaky, keď tu rozrývali pôdu. Chcel vedieť, čo sa v sudoch na jeho pozemku nachádza. Vzorky poslal do laboratória na rozbor. Dozvedel sa, že je to pozostatok prvovýroby PCB (pozn. redakcie polychlórované bifenyly).

Ide o nebezpečné chemikálie príbuzné tým, z ktorých sa ešte začiatkom 80. rokov vyrábali PCB látky. Pre ich škodlivé účinky je dnes ich výroba zakázaná. Na týchto miestach zatiaľ našiel majiteľ lesa asi 6 sudov s odpadom. Myslí si, že pod týmto kopcom je ho oveľa viac. „To všetko sú sucháre. Je vidieť, že stromy sú niečím napadnuté a normálne nerastú a všetko to tu vysychá,." Dôvodil.

O svojich zisteniach informoval priamo ministerstvo životného proostredia. „Ministerstvo poslalo na Michalovce, tie tu boli raz, no ale medzitým oni už nám napísali, že už im to nepatrí a postúpili to do Humenného, o čom máme dokumentácie príslušné, no a Humenné to obratom poslal na ministerstvo," konštatoval pán Adamík.

Znečistený potok v lese Jozefa Adamíka.
Znečistený potok v lese Jozefa Adamíka. Foto: TV Markíza
 

Podľa hovorcu rezortu Tomáša Ferenčáka ministerstvo životného prostredia poverilo odborníkov zo Slovenskej agentúry životného prostredia, aby urobili sami obhliadku.

Majiteľ lesa tvrdí, že je na ňu najvyšší čas. Odpad sa už sudoch dlho udržať nemusí. „Kovový obal sa stráca, rozpúšťa sa to, ide to do zeme a prostredníctvom vody a tak ďalej, zrejme to má vplyv teda na celé podložie," myslí si Adamík.

Skládku nahlásil aj polícii. Začala trestné stíhanie pre neoprávnené nakladanie s odpadmi. Tie sa našli len niekoľko 100 metrov od areálu fabriky Chemka Strážske, v ktorej sa kedysi vyrábali dnes už zakázané chemikálie.

„Chemko, a.s. Slovakia nie je nástupcom spoločnosti Chemko, a.s. Strážske. Naša spoločnosť polychlórované bifenyly nikdy nevyrábala, nevyrába a ani ich nemá v držbe," napísala firma Chemko v písomnom stanovisku.

Ivana Kohútková z Greenpeace tvrdí, že výroba polychlórovaných bifenylov do polovice 80. rokov zanechala po sebe tisícky ton toxického odpadu v areáli západu, ale aj rozsiahle zamorenie regiónu."

Zamorenie patrí k najväčším v Európe. Lokalite pri Strážskom sa aj preto hovorí trojuholník smrti. Ministerstvo životného prostredia ho zaradilo medzi 55 lokalít, kde chce urobiť podrobný geologický prieskum a územia sanovať. Dôvodom je zistiť mieru znečistenia.

Reportáž spracoval Vladimír Bučko.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce