21. 03. 2019 10:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Austrálčan, ktorý zmasakroval ľudí na Novom Zélande, si bol pozrieť štyri miesta na Slovensku

Bol aj v Maďarsku, Rakúsku či Česku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka.

Austrálčan (27) obvinený z najhoršieho novodobého masakru na Novom Zélande si bol prezrieť aj niektoré miesta Slovenska. 

Precestoval celú Európu. Bol aj v Maďarsku, Rakúsku či Česku. Fotografie z navštívených miest zvrejňoval na Facebooku. Informuje o tom portál noviny.sk, ktorý sa odvoláva na nemecký t-online.de.

Jeho konto je momentálne už nedostupné.

Fotografie na jeho profile je možné vyhľadať iba v digitálnom archíve. Polícia ani úrady zatiaľ oficiálne nepotvrdili, či fotografie urobil naozaj obvinený mladík. "Polícia má podľa zákona o pobyte cudzincov informácie o každom pobyte cudzinca na území Slovenska, ku konkrétnym osobám sa však vyjadrovať nemôžeme," uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Víza nepotreboval

Tarrant sa po Európe mohol pohybovať bez víz. Občania Austrálie nepotrebujú na návštevu Schenghenu víza. Môžu sa v ňom pohybovať voľne 90 dní.

Útočník mal podľa fotiek zverejnených na sociálnej sieti navštíviť Spišský hrad, Bojnický zámok, Košice či Vysoké Tatry. Aj na základe informácií o jeho pohybe je veľmi pravdepodobné, že autorom fotografií bol austrálsky vrah.

"23. októbra bol v Pakistane, zverejnil fotografiu, ako ho niekto fotografoval v tamojšom hoteli. Podľa bulharských úradov bol v Bulharsku krátko po ceste do Pakistanu. Turecké úrady potvrdili, že bol dvakrát v Turecku. Sú tam dve série fotografií z Turecka," povedal nemecký novinár Lars Wienand.

Vrah cestoval ako turista a sústredil sa najmä na lokality, ktoré sa spájali so stredovekým bojom proti Turkom ako aj rôzne obrázky s textami proti islamu či o križiakoch, ako aj portréty atentánikov.

Po útoku, pri ktorom v novozélandskom meste Christchurch minulý piatok zabil v dvoch mešitách 50 ľudí, aj úrady v Turecku vyšetrujú, prečo sa zjavne zdržiaval dlhší čas aj v ich krajine.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce