21. 03. 2019 17:34 | BRATISLAVA/TV Markíza

Návrh zákona, ktorý zakazuje škôlkam prijímať nezaočkované deti, naráža na odpor

Proti sú rodičia aj súkromné materské škôlky.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: TASR

Škôlky kontra ministerstvo. Súkromným materským školám sa nepáči návrh rezortu zdravotníctva. To plánuje zakázať prijímať neočkované deti do škôlok. Súkromné zariadenia sa bránia, že ministerstvo na škôlky prenáša zodpovednosť za prevenciu. Navyše zákon by sa bil aj s iným, ktorý im naopak prikazuje deti prijímať.

Hovorí sa o tom dlho, ľady sa však prelomili iba v stredu. Ministerstvo zdravotníctva chce škôlkam zakázať prijímať bezdôvodne neočkované deti. Cieľom je zvýšiť ochranu pred prenosnými chorobami. Napríklad osýpkami. Okamžite to zarezonovalo medzi rodičmi, aj škôlkami.

Zástupcom súkromných predškolských zariadení na návrhu ministerstva prekáža, že štát chce na jeho základe preniesť zodpovednosť za zabezpečenie preventívnej zdravotnej starostlivosti. Sú za to, aby štát ponechal rodičom slobodu.

Podobne to vnímajú aj v štátnych škôlkach, s tým, že je pre nich záväzné to, čo ukladá legislatíva.

Tá sa ale podľa súkromných škôlok začne tak povediac byť. Iné zákony z dielne rezortu školstva totiž škôlkam nariaďujú prijať predškoláka. Posledný ročník v škôlke má byť v budúcnosti dokonca úplne povinný.

Tu však nastáva rozpor kedy škôlka je povinná prijať dieťa v predškolskej dochádzke, rodič požiada o prijatie ale má neočkované dieťa. Automaticky sa tak dostáva do situácie, kedy porušuje zákon.

Z ministerstva školstva odkázali že návrh si prejdú a vyjadria sa k nemu až v MPK. To je na pláne v najbližších dňoch. A podobná odpoveď prichádza aj z rezortu zdravotníctva.

Súkromné škôlky tiež hovoria, že rodičia neočkované deti sa presunú do iných zariadení ako napríklad detské kluby alebo materské centrá, na ktoré sa zákon nevzťahuje. Plánujú ho pripomienkovať.

Návrh čaká ešte celý legislatívny proces, niektoré opatrenia tak môžu pribudnúť a iné naopak vypadnúť. Nebolo by to prvý ani posledný krát.

 


VIAC Z Domáce