22. 03. 2019 14:44 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kuciak mal "iba zmiznúť". Kočner plánoval útek, ukazuje uznesenie o obvinení

Obvinený Kočner spolupracoval s Alenou Zsuzsovou. Ona plnila úlohu „spravodajcu".

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TASR

Marian Kočner dal sledovať novinára Jána Kuciaka, no vydierať ho nedokázal, a tak sa rozhodol dať ho zavraždiť. Cítil sa ako hlava mafie, ktorá ovláda prokurátorov, policajtov, sudcov, politikov a všetkých drží „vo zveráku".

Takto to opisoval Alene Zsuzsovej. Ona plnila úlohu „spravodajcu" a „do pasce" mala lákať čo najviac ľudí, aby Kočnerovi nestáli v ceste pri jeho biznisových aj politických plánoch. Informuje o tom Denník N. Odvoláva sa na uznesenie o vznesení obvinenia z objednávky vraždy, ktoré má 25 strán.

Na Kuciaka nevedel nič nájsť

Podľa vyšetrovateľov sa Kočner rozhodol Kuciaka zavraždiť z toho dôvodu, že novinára nedokázal vydierať, pretože naňho nič nenašiel. „Žije ako mních,“ hlásilo mu komando na čele s Petrom Tóthom. Toho si Kočner najal na sledovanie.

Kočner chcel, aby Kuciak zmizol. Jeho telo sa nemalo nikdy nájsť. Uznesenie tak potvrdilo to, čo už hovoril právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica.

Spomínajú sa v ňom aj ďalšie dôkazy proti Kočnerovi. Mal u seba záznamy z Kuciakovho sledovania, vyšetrovatelia vedia dokázať, že ich odovzdal Zsuzsovej a ona následne vrahom. Vedia, ako sa stretávali a ako a kde jej zaplatil, lokalizovali ich mobilné telefóny. Vedia tiež, ako telefonoval z leopoldovskej väznice exmanželke Karolíne Kočnerovej alebo milenke Miriam Hatinovej.

Andruskóovi sa do vraždy nechcelo

Ukázalo sa tiež, že ako prvý mal byť ešte v roku 2017 zavraždený prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka. Tento prokurátor dozoruje kauzu Technopol, kde Kočnerovi hrozí trestné stíhanie.

Zoltánovi Andruskóovi sa do vraždy Žilinku veľmi nechcelo. Už dlhší čas preto dlhoval Alene Zsuzsovej 20-tisíc eur ako zálohu, ktorú za túto vraždu už prebral. Zsuzsová sa naňho hnevala a hrozila mu, že ho Kočnerovi ľudia zabijú. Navrhla mu teda, nech urobia „aspoň“ Kuciaka. Andruskó to zadal partii, o ktorej vedel, že už v Kolárove vraždila – bol to Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

Kočner mal plán úteku

V uznesení sa píše, že Kočner si po vražde začal uvedomovať, že stráca moc. V apríli 2018 mu napísal Tomáš Rajecký, že Kočnera „chcú urobiť“.

Kočner odpísal, že s tým počíta, ďalej sa rozprávajú o tom, že „prvý pôjde Bašternák“. Kočner ďalej píše: „Treba sa pomaly zberať na odchod.“ Rajecký odpisuje: „Možno aj nie úplne pomaly a aj rýchlejšie.“ Kočner: „Medzinárodné vody to istia. Loď máme vybavenú.“

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce